ΕΝΠ - Ομόνοια 1-1: Δεν «Χ»άρηκε κανείς

Με ισοπαλία κλείνουν το 2018 οι δύο ομάδες

Στο ισόπαλο 1-1 εξήλθαν οι δύο ομάδες στο Τάσος Μάρκου, σε ένα παιχνίδι για το οποίο θα θυμόμαστε περισσότερο το 2ο ημίχρονο αντί το 1ο, με την Ομόνοια να προηγείται με ασύλληπτη γκολάρα του Λόπεζ στο 77ο λεπτό και τον Ενόχ να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 85' σε ένα δίκαιο γενικά αποτέλεσμα. Έτσι η Ομόνοια κλείνει το 2018 στην 7η θέση με 17 βαθμούς ενώ η γηπεδούχος σήμερα ΕΝΠ στην προτελευταία θέση με 12 βαθμούς.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με καλή διάθεση και ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες προσπαθώντας να επιβληθούν και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ. Την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση την είχε η γηπεδούχος Ένωση στο 8ο λεπτό με το ανάποδο ψαλιδάκι του Πίττα, αλλά μάζεψε εύκολα ο Μεχίας. Στο 15’ και πάλι ο Πίττας ήταν απειλητικός, μιας και βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του στην κλειστή γωνία αποκρούστηκε εύκολα από τον Ισπανό τερματοφύλακα της Ομόνοιας. Στο 25ο λεπτό ο Ζίβετς έπεσε μέσα στην περιοχή με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται αλλά σωστά δεν δόθηκε κάτι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε πολύ μιας και έγιναν πολλά φάουλ, παρ’ όλα αυτά η Ομόνοια απείλησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σουτ του Ζίβετς από το γύρισμα του Σοάρες αλλά μάζεψε ο Κλέιμαν, σε ένα κακό γενικά 1ο μέρος.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με καλό και γρήγορο ρυθμό με την Ομόνοια να είναι πιο επιθετική, σε σύγκριση με το 1ο μέρος του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά την μεγάλη στιγμή την είχε η Ένωση στο 54ο λεπτό με τον Ρασμούσεν ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, δύο λεπτά αργότερα, ο Κυριάκου βρέθηκε εντός περιοχής αλλά η προβολή που έβαλε ανακόπηκε από τον Κούσουλο. Στο 59’ ο Ραμίρεζ έπιασε το ανάποδο αλλά απέκρουσε εύκολα ο Μεχίας, ενώ στο 61’ ο Ζίβετς λίγο πριν αντικατασταθεί, έκανε το σουτ εντός περιοχής από τη σέντρα του Βύντρα, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κλέιμαν. Στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε πολύ χωρίς να γίνονται φάσεις. Στο 76ο λεπτό ο Ραμίρεζ δοκίμασε το μακρινό σουτ αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν. Από εκεί προήλθε το 0-1 για την Ομόνοια με το εξαιρετικό βολέ του Λόπεζ, στο 77ο λεπτό, το οποίο ήταν πραγματικά ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν. Στο 85’ όμως ο αμαρκάριστος Ενόχ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1 για την ΕΝΠ το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΕΝΠ: Πολύ καλή παρουσία από την αμυντική τετράδα της ομάδας του Φελκ, δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ενώ έκλεινε καλά τους χώρους. Πολύ καλή επίσης η παρουσία του Πίττα, από κοντά και ο σκόρερ και αρχηγός της ομάδας, Ενόχ

Ομόνοια : Ο Λόπεζ σκόραρε ένα από τα γκολ της σεζόν, ενώ ήταν καλή και η παρουσία του Βύντρα στο δεξί άκρο της άμυνας, όπως και του Κούσουλου στο κέντρο της άμυνας

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΕΝΠ: Ο Ρασμούσεν έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-0 και γενικά δεν είχε πολύ καλή παρουσία

Ομόνοια: Ευθύνες φέρει η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων μιας και στο γκολ της Ένωσης ο Ενόχ, ήταν αμαρκάριστος και έτσι έχασαν την ευκαιρία να φύγουν από το Παραλίμνι με τους τρεις πόντους

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΕΝΠ (Φέλκ): Αναγεννημένη με τον Δανό προπονητή στον πάγκο η Ένωση και αυτό γιατί μετά την τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ, πήραν την ισοπαλία από την Ομόνοια, σε ένα παιχνίδι που αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη

Ομόνοια (Αναστασίου): Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, ήταν μια γενικά μέτρια εμφάνιση για την ομάδα του, η οποία είχε κάποια καλά διαστήματα, κυρίως το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του 2ου ημιχρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Γιώργος Νικολάου): Υπήρξαν πολλά φάουλ στο παιχνίδι, ήταν όμως σωστός στις αποφάσεις του, όσο και στην πτώση του Ζίβετς στο 1ο ημίχρονο

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ (Φελκ): Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Ενόχ, Ριέρα, Ζάρατε (Μαϊσουράντζε 85'), Πίττας (Κουμής 73'), Ουντότζι (Ελευθερίου 91'), Ρασμούσεν

Ομόνοια (Αναστασίου): Mεχίας, Κούσουλος, Βύντρα, Γκαφούρ, Λόπεζ, Κατελάρης, Άλεξ, Τζιωνής (Ενρίκεζ 83'), Ζίβετς (Μόντες 62'), Ραμίρεζ, Nτάρμπισαιαρ

Σκόρερς: Ενόχ / Λόπεζ

Κίτρινες Κάρτες: Ενόχ /-