Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 3-4: Η μπίλια στο…πράσινο

Γκολ και θέαμα στο «Αμμόχωστος»

Με αγγλικό σκορ συνοδεύτηκε το φιλικό προετοιμασίας μεταξύ Νέας Σαλαμίνας και Ομόνοιας, με τις δύο ομάδες να παραβιάζουν την αντίπαλη εστία εφτά(!) φορές. Οι «πράσινοι» έκαναν επίδειξη ουσιαστικότητας στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο προηγήθηκαν με 0-2 με δράστες τους Γκονσάλες και Χριστοφή. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο απαιτητικοί και εκμεταλλεύομενοι ισάριθμα λάθη του τερματοφύλακα Φελτχούιζεν, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα λίγο μετά το 70ο λεπτό. Ντάρμπισαϊαρ, Μακρίεφ και Χριστοφή έκλεισαν τον χορό των τερμάτων με τον Κύπριο διεθνή να διαμορφώνει το τελικό 3-4 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 2ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έψαξε το γκολ όταν ο Μπριτζίτο έγινε αποδέκτης μπαλιάς μέσα στην περιοχή ωστόσο το πλασέ που πραγματοποίησε σταμάτησε στον Φελτχούιζεν. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαγκόι έκανε τη μπαλιά από αριστερά ωστόσο ο Καρό δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, με την Ομόνοια να απειλεί στο 7ο λεπτό με μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαρκάσα που κατέληξε στον Βεσελόφσκι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γκονζάλες τοποθετήθηκε στο σημείο του πέναλτι και έκανε το σουτ που σταμάτησε σε σώμα αμυντικού, ενώ στο 17ο λεπτό ο Ντάρμπισαϊαρ με πλασέ στην κίνηση είδε τη μπάλα να περνά μόλις έξω. Το ζητούμενο για την ανεβασμένη Ομόνοια ήρθε στο 20ο λεπτό όταν ο Γκονζάλες εξαπέλυσε κεραυνό από τα 25 μέτρα μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Βεσελόφσκι, σημειώνοντας το 0-1.

Οι «πράσινοι» φλέρταταν με δεύτερο γκολ έξι λεπτά αργότερα όταν μετά από κομπίνα φάουλ ο Μαρκάσα σημάδεψε τον Χριστοφή στο ύψος της περιοχής, ωστόσο το σουτ σταμάτησε στο σώμα του Καρό. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι φλέρταραν με την ισοφάριση ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκόι σταμάτησε στον πορτιέρο της Ομόνοιας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ντάρμπισαϊαρ ανατράπηκε από τον Γκράσι μέσα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, με αποτέλεσμα ο Χριστοφή να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και από εκεί να κάνει το 0-2. Άτυχη στιγμή για τους «πράσινους» προέκυψε στο 40ο λεπτό με τον Λόπες να τραυματίζεται στο χέρι και να αποχωρεί, αφήνοντας τη θέση του στον Αντόνια.

Δεύτερο ημίχρονο

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε στο 50ο λεπτό του αγώνα ο Μπριστζίτο όταν συνέκλινε από αριστερά και με σουτ στην κίνηση αιφνιδίασε τον Φελτχούιζεν ο οποίος παρά την διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να αποτρέψει το 1-2. Η Ομόνοια έψαξε το τρίτο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα με την οβίδα που έφυγε από το πόδι του Φαμπρίτσιο να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι, ενώ στο 61ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Ντάρμπισαϊαρ στην περιοχή.

Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι έχασα κλασσική ευκαιρία με τον Μακρίεφ να μη μπορεί να τροφοδοτήσει ομαλά τον Κάκο με την εστία να είναι ανυπεράσπιστη, με τους «πράσινους» να απειλούν ξανά στο 70ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καντέ. Ένα λεπτό αργότερα μέτρησε η κλάση του Σαγκόι με τον Αργεντινό να στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Φελτχούιζεν με λόμπα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή στο 79ο λεπτό πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων, με το ζητούμενο να έρχεται στην επόμενη φάση όταν ο Ντάρμπισαϊαρ με τακουνάκι διαμόρφωσε το 2-3. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Κυπριανού να κερδίζει πέναλτι και τον Μακρίεφ να νικά τον Φελτχούιζεν για να ισοφαρίσει εκ νέου σε 3-3.

Νέα Σαλαμίνα (Λ. Λουκά): Βεσελόφσκι, Παρκ, Βοσκανιάν, Γκράσι, Καρό, Μανογιάν, Λεμέσιος, Σανγκόι, Κάκο (67' Κυπριανού), Μπριτζίτο, Μακρίεφ

Ομόνοια (Π. Χριστοδούλου): Φελτχούιζεν, Μαρκάσα (69' Καντέ), Φαμπρίσιο, Κατελάρης, Δημητρίου (69' Τζάιλσον), Σοάρες, Μαντούρο (67' Μπρέβελντ), Γκονζάλες, Χριστοφή, Λόπες (40' Τζαρζίνιο), Ντάρμπισαϊαρ