Ομόνοια-ΑΕΚ 5-2: «Πεντάφυλλο τριφύλλι» διέλυσε την ΑΕΚ

Η Ομόνοια παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και όντας άκρως αποτελεσματική κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με το εμφαντικό

Η Ομόνοια παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και όντας άκρως αποτελεσματική κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με το εμφαντικό 5-2. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέτυχαν ένα εξαιρετικό γκολ με τον Άλεξ Σοάρες. Η ΑΕΚ απώλεσε τους πρώτους της φετινούς βαθμούς ενώ σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας ήταν ο Λαρένα.

Αμάν ένα ημίχρονο, αμάν μια Ομόνοια

Η απόλαυση των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ αφού είχαμε την χαρά να δούμε 5 γκολ και αρκετές φάσεις. Η Ομόνοια μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ όταν ο Μαργκάσα έκανε κλέψιμο και σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Μουρίγιο και να ξεγελά τον Πάμπλο και να αναπαύεται στα δίχτυα. Στο 9’ η ΑΕΚ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν ο Τομάς έκανε σουτ και ο Παναγή απέκρουσε δύσκολα ενώ στην επαναφορά το σουτ του Τρουγιόλς απέκρουσε και πάλι ο Παναγή με υπερένταση. Στο 10’ η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματά της όταν ο Μαργκάσα έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Ντάρμπισαϊρ έκανε με κεφαλιά το 2-0. Στο 19’ η ΑΕΚ μείωσε το σκορ σε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Λαρένα που έκανε το 2-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Τρουγιόλς τραυματίστηκε και πέρασε εκτός με την θέση του να παίρνει ο Λαμπάν. Στο 23’ η Ομόνοια πήρε και πάλι δύο γκολ προβάδισμα όταν σε κόρνερ ο Μοϊσόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η ΑΕΚ αν και προσπαθούσε να αντιδράσει ήταν εμφανώς σοκαρισμένη από την εξέλιξη του αγώνα. Στο 31’ ο Άλεξ Σοάρες πέτυχε ένα γκολ ποίημα όταν έξω από την περιοχή κρέμασε τον Πάμπλο με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να έχει ευθύνη στο γκολ. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ άλλαξε τον σχηματισμό του σε 3-5-2 ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του έβρισκαν τον Παναγή απέναντί τους σε ότι επιχειρούσαν. Στο 40’ ο Τομάς έκανε σουτ με την μπάλα να κτυπά στον Φαμπρίτσιο και να αλλάζει πορεία αλλά ο Κύπριος τερματοφύλακας είχε και πάλι την απάντηση αφού εκτινάχθηκε και έδιωξε. Στο 45’ η Ομόνοια έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει τα τέρματά της 5 αφού αν και έφυγαν στην αντεπίθεση με 3 ποδοσφαιριστές ο Αντόνια έκανε την χειρότερη επιλογή αφού τελείωσε μόνος τη φάση. Έτσι ο Τράττος έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να έχει τεράστιο προβάδισμα.

Non Stop η Ομόνοια

Το δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ της επέτρεψαν να είναι διαρκώς απειλητική. Στο 51’ οι «πράσινοι» πέτυχαν ακόμη ένα γκολ όταν ο Κανού μπήκε στην περιοχή και έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Χριστοφή που με σουτ έκανε το 5-1. Στο 53’ η ΑΕΚ στάθηκε άτυχη αφού σε εκτέλεση κόρνερ ο Μοϊσόφ έκανε την κεφαλιά αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή. Η Ομόνοια διαχειριζόταν άψογα τον παιχνίδι και δεν έδινε καθόλου χώρους στην ΑΕΚ ενώ στην αντεπίθεση ήταν πάρα πολύ επικίνδυνη. Στο 75’ ο Παναγή έκανε άλλη μια μεγάλη επέμβαση όταν ο Ακοράν μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ με τον Κύπριο τερματοφύλακα να εκτινάσσεται και να αποκρούει. Στο 79’ ο Ντάρμπισαίρ έχασε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν ο Χριστοφή μπήκε ωραία στην περιοχή και έδωσε στον Άγγλο ωστόσο αυτός από εξαιρετικό σημείο έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα έξω. Η Ομόνοια συνέχισε να είναι πιο απειλητική από την ΑΕΚ αφού οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιακέθ γνώριζαν ότι δεν μπορούσαν για κάτι καλύτερο. Στο 86’ ο Γκονζάλες επιχείρησε ένα μακρινό σουτ και ο Πάμπλο απέκρουσε δύσκολα για να σώσει το 6-1. Στο 88’ ο Μοϊσόφ σε μία εκτέλεση φάουλ του Τομάς έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 5-2 με το γκολ του όμως να μην έχει κάποιο αντίκρισμα. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού δεν είδαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση και η Ομόνοια πήρε τεράστιας σημασίας νίκη με το εμφαντικό 5-2.