Ομόνοια-Ανόρθωση 1-1: Άλλο ήθελαν, άλλο πήραν

Ισοπαλία στο πολύ μεγάλο ντέρμπι του ΓΣΠ

Ομόνοια και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες στο ΓΣΠ με σκορ 1-1 στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής. Ραμίρες και Ντουγκλάο τα γκολ του αγώνα. Συμβαδίζουν μαζί με 13 βαθμούς οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ομόνοια άρχισε με μεγαλύτερη διάθεση το ντέρμπι του ΓΣΠ. Στο 8’, ο Σοάρες έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, με τον Δημητρίου να αποκρούει σταθερά. Στο 18’, η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ραμίρες στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ. Στο 39’, η Ανόρθωση είχε τεράστια ευκαιρία με τον Ρικάρντο Λαβόρδε να περνά σαν σταματημένους τρεις αντιπάλους, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανόρθωση ισοφάρισε με απίθανη γκολάρα του Ντουγκλάο. Ο Βραζιλιάνος κοντρόλαρε την μπάλα εκτός περιοχής και με απίστευτο σουτ ισοφάρισε το σκορ, το οποίο ήταν και ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση και πάλι για καλό ποδόσφαιρο. Στο 65’ ο Δημητρίου απέκρουσε το σουτ του Νταρμπισάιρ σταθερά, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μεχίας απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, ο Δημητρίου απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ το εκπληκτικό σουτ του Νταρμπισάιρ από πολύ μακριά. Στο 71’, ο Δημητρίου μάζεψε σταθερά την κεφαλιά του Άγγλου στράικερ και πάλι, ενώ λίγο αργότερα ο Μπέκα Μικελτάντζε είχε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 78’, ο Σεκού Σισέ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Μεχίας απέκρουσε με γροθιές και στην επαναφορά ο Ντούρις με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες έψαξαν το νικητήριο γκολ, όμως το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες τους μέχρι το τέλος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ραμίρες και Ζόρντι Γκόμεθ ήταν οι καλύτεροι της Ομόνοιας. Ντουγκλάο και Δημητρίου οι καλύτεροι της Ανόρθωσης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Η Ομόνοια περίμενε πολύ περισσότερα από τον Αντόνια. Για την Ανόρθωση, ο Ντούρις υστέρησε σε σχέση με προηγούμενες του εμφανίσεις.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ίδια ενδεκάδα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Δόξα. Έβαλε στην εξέλιξη του αγώνα όλα τα επιθετικά του όπλα, όμως είχε την πρώτη απώλεια στο πρωτάθλημα

Από την άλλη, ο Γιούργκεν Στρέπελ προέβη σε τρεις αλλαγές σε σχέση με τη νίκη κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα την περασμένη αγωνιστική. Σίλντενφελντ και Ντουγκλάο επανήλθαν στην αρχική ενδεκάδα αντί των τραυματιών Κάτσαρ και Αρτυματά, ενώ ο Μπέκα Μικελτάντζε πήρε την θέση του Κατσιαράβα στα επιθετικά άκρα. Η αλλαγή του Εγγλέζου εξέπληξε μερικούς, ενώ οι δύο επόμενες ήταν προσώπων.