Ομόνοια-Άρης 3-0: Το τερπνόν μετά του ωφελίμου

Με τριάρα συνέχισε η Ομόνοια

Ακόμη μια νίκη για την Ομόνοια η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 επί του Άρη. Το σκορ άνοιξε ο Βύντρα στο 7’ με ένα πανέμορφο τέρμα, ενώ ο Λόπες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 61’. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Σόλομον στο 90’. Η ομάδα του Πέτεφ δεν έδωσε δικαίωμα στον Άρη σε καμιά στιγμή του αγώνα και έφθασε δίκαια σε ακόμη μια νίκη. Μάλιστα το πιο σημαντικό είναι πως ο Πέτεφ προχώρησε σε αλλαγές και έδωσε ανάσες σε παίκτες που το είχαν ανάγκη.

Με μπόλικη όρεξη ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια. Μόλις στο 1’ του αγώνα ο Μαργκάσα έβγαλε μια μαγική μπαλιά στον Ντάρμπισαϊαρ που έκανε με τη μια το πλασέ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Άρη. Τρία λεπτά αργότερα ο Χριστοφή έκανε το γέμισμα και από δύσκολη ο Ντάρμπισαϊαρ δεν βρήκε στόχο. Και αφού η Ομόνοια προειδοποίησε, στο 7’ μετά από κόρνερ ο Βύντρα με μια βολίδα κυριολεκτικά, νίκησε τον Νουρεντινόφσκι και έγραψε το 1-0. Ο Άρης ήθελε να απαντήσει άμεσα, και στο επόμενο λεπτό ο Εγγλέζου δοκίμασε ένα σουτ από μακριά με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Χριστοδούλου. Στο 19’ ο Εγγλέζου εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ταποκό να κερδίζει την κεφαλιά και να φεύγει μόλις έξω η μπάλα. Στο 21’ η Ομόνοια είχε νέα ωραία στιγμή με τον Λόπες, όταν έκανε το πλασέ από εξαιρετική θέση, με την μπάλα να κτυπά στον Ντάρμπισαϊαρ και να φεύγει έξω. Στο 28’ χάθηκε μοναδική ευκαιρία για την Ομόνοια, μετά από δυνατή κεφαλιά του Λόπες, με τον Νουρεντινόφσκι να θυμίζει σε όλους τη μεγάλη του κλάση και να σταματά ένα σίγουρο γκολ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Με όρεξη να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε η Ομόνοια. Στο 51’ ο Λόπες έδωσε εξαιρετική κάθετη προς τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος πλάσαρε με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 61’ ο Λόπες έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην Ομόνοια, όταν μετά από πάσα του Ντάρμπισαϊαρ ντρίμπλαρε ένα ποδοσφαιριστή, έκανε ένα δυνατό σουτ και έγραψε το 2-0. Στο 71’ ο Κιπιάνι έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Νουρεντινόφσκι ήταν έτοιμος. Και αφού όλα είχαν κριθεί στο 90’ ο Σόλομον έγραψε το 3-0 για την Ομόνοια με το παρθενικό του τέρμα, σε μια περίεργη φάση όταν με κεφαλιά η μπάλα κτύπησε και στον ώμο του και έτσι ξεγέλασε τον Νουρεντινόφσκι.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ομόνοια (Πέτεφ): Χριστοδούλου, Δημητρίου, Γουίλιαμ, Άλεξ Σοάρες, Ράφα Λόπες (69' Σόλομον), Μαντούρο, Βύντρα, Νταρμπισαϊαρ (83' Κανού), Μαργκάσα, Αντόνια, Χριστοφή (45' Κιπιάνι)

Άρης (Παναγιώτου): Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος (80' Πάγκαλος), Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ (69' Αζιζ), Εγγλέζου (74' Μαλεκκίδης), Μαμμίδης, Ταπόκο, Ράντου

Σκόρερς: Βύντρα, Λόπες, Σόλομον / -

Κίτρινες Κάρτες: Σοάρες, Δημητρίου / Ταποκό, Μαμμίδης, Φράγκος

Κόκκινες Κάρτες: - / -