Ομόνοια-Βόλφσμπουργκ 2-1: Άρεσε στο πρώτο τεστ

Γκαφούρ και Μόντες τα γκολ

Πρώτο δείγμα για την Ομόνοια στο φιλικό με τη Βόλφσμπουργκ Κ23, με τους «πράσινους» να έχουν σε γενικές γραμμές καλή απόδοση και να επικρατούν με 2-1.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα δοκίμασε δυο συστήματα, 4-4-2 και 4-4-3, καθώς και πολλά πρόσωπα με αρκετούς παίκτες να κάνουν ντεμπούτο. Δυο από αυτούς, Γκαφούρ και Μόντες, ήταν οι σκόρερ της ομάδας ενώ στο ενδιάμεσο είχε ισοφαρίσει η Βόλφσμουργκ. Το γκολ του Μόντες υπήρξε εξαιρετικό τελείωμα ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Τακτική:

Ο Ολίβα ξεκίνησε με τους Παναγή, Τζαΐλσον, Λόπεζ, Βύντρα, Γκαφούρ, Λοέ, Άλεξ, Μόντες, Χριστοφή, Ζίβετς και Νταρμπισάιαρ ενώ στην επανάληψη μπήκαν οι Πρετσέ, Αλμπίν, Αντόνια, Μανρίκες, Κούσουλος και Γκρίνιτζ.

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας:

19:47 Τέλος του αγώνα. Νίκη για την Ομόνοια με Γκαφούρ και Μόντες.

19:36 Για κατάλογο Β' πάντως, αυτός ο Γκρίνιτς φαίνεται να έχει φοβερά σωματικά προσόντα.

19:35 Έγινε ένα λάθος από τον Κούσουλο, καλή στιγμή για τη Βόλφσμπουργκ πήραν κόρνερ.

19:34 Ούτε λεπτό δεν πέρασε και ο Γκρίνιτζ έκανε φορίσια κίνηση γυρίζοντας το σώμα του για να ξεμαρκαριστεί και σούταρε έξω.

19:34 Κι άλλες αλλαγές: Κούσουλος και Γκρίνιτζ στη θέση των Βύντρα και Ματ.

19:30 Καλή ανάπτυξη και πλασεδάκι Αλμπίν, άστοχο.

19:30 Έκαναν και αρκετές αλλαγές και οι της Βόλφσμπουργκ.

19:28 Έκανε και ένα σουτ από το κέντρο μόλις μπήκε ο Αντόνια.

19:28 Οι Λόπες, Μόντες, Λοέ και Χριστοφή βγήκαν.

19:26 Έχουμε διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες. Για Πολωνία είναι ψηλές οι θερμοκρασίες. Στην επανέναρξη Αλμπίν, Αντόνια, Μανρίκες και Ενρίκε θα μπουν.

19:20 Ο Παναγή κάνει άλλη μια απόκρουση στο 63'.

19:10 Γκολάρα Μόντες! Στο 54' με υπέροχο σουτ στο ύψος της περιοχής έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Ομόνοια.

19:08 Ο Χάσλινγκ ισοφάρισε για τους Γερμανούς.

19:05 Ο Πρετσέ μπαίνει στη θέση του Ζίβετς. Η μόνη αλλαγή της Ομόνοιας.

18:52 Τέλος ημιχρόνου. 1-0 η Ομόνοια.

18:47 Κόρνερ του Ζίβετς, κεφαλιά Γκαφούρ και 1-0!. Στο 40'.

18:47 Πολύ κινητικός ο Λόπες που ανεβαίνει συχνά. Ένα πρώτο στοιχείο που διαπιστώνεις από το φιλικό.

18:43 Ένα σουτ του Λόπες, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

18:40 Δείτε σε live streaming τον αγώνα:

18:28 Ένα ακόμα σουτ του Ματ, άστοχο στο 18.

18:12. Σειρά του Ματ να δοκιμάσει, αστόχησε.

18:22 Στο 10’ ο Μόντες βρήκε τον Χριστοφή, αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα είχε κατεύθυνση την εστία όμως κτύπησε στον Νταρμπισάιαρ και έφυγε έξω.

18:15 Η πρώτη καλή στιγμή είναι για τους Γερμανούς. Απέκρουσε ο Παναγή.

18:11 Να τους και σε φωτογραφία τους 11

18:10 Το πλάνο δείχνει 4-2-3-1 με Λοέ και Άλεξ στα χαφ, Χριστοφή, Μόντες και Ζίβετς πίσω από τον Ματ. Μια πρώτη γεύση Ολίβα. Αριστερό μπακ ο Ίσμα Λόπεζ.

18:08 Ξεκίνησε ο αγώνας.

18:05 Βύντρα και Γκαφούρ το πρώτο δίδυμο στα άκρα της άμυνας.

18:04 Ο Ολίβα επέλεξε να ξεκινήσει με Παναγή, πρώτο του ματς μετά από εκείνο το ματς με τον Ερμή όπου τραυματίστηκε ο διεθνής τερματοφύλακας. Ο Αλέξανδρος Αντωνίου και ο Μάρκο Μότα είναι εκτός με τραυματισμό.