Ομόνοια - Δόξα 2-3: Η Δόξα, όλη δική της

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό κατά διαστήματα η Δόξα κατάφερε να φύγει με τεράστιο διπλό από το ΓΣΠ καθώς κέρδισε την Ομόνοια με 2-3. Ο Κιφουετί άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια ο Ντάρμπισαϊαρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και ενώ η Ομόνοια πίεζε η Δόξα με δυο τέρματα των Λουίς Κάρλος και Ναρ έγραψε το 1-3. Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στα τελευταία λεπτά.

Με το καλημέρα έψαξε το τέρμα η Ομόνοια. Μόλις στο 2’ και μετά από μια γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ο Μαργκάσα βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Η απάντηση της Δόξας ήταν άμεση καθώς στο επόμενο λεπτό, ο Λουίς Κάρλος πάτησε περιοχή έκανε το πλασέ και ο Χριστοδούλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ. Η Ομόνοια είχε την κατοχή αλλά ως εκεί. Τα σουτ των Σοάρες και Λόπες στο 7’ και το 22’ αντίστοιχα δεν βρήκαν στόχο και δεν ήταν με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Στο 40’ η Δόξα όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ροντρίγκεζ με εξαιρετική ντρίμπλα ελευθερώθηκε από δεξιά, έκανε και τη μπαλιά, με τον Κιφουετί να κάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα σε ένα σημείο που ο Χριστοδούλου δεν μπορούσε να αντιδράσει για το 0-1.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ ο Καντέ έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, με τον Χατζηφραγκίσκου να λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα όμως ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ με το κεφάλι έγραψε το 1-1. Η απάντηση όμως της Δόξας ήταν άμεση καθώς στο 61’ ο Λουίς Κάρλος έγραψε το 1-2. Ήταν μια αντεπίθεση μετά από κόρνερ της Ομόνοιας, στην οποία ο Ροντρίγκεζ έδωσε στον Λουίς Κάρλος αυτός πλάσαρε τον Χριστοδούλου, ο οποίος έσωσε αρχικά όμως η μπάλα επέστρεψε στον Λουίς Κάρλος που έγραψε το 1-2. Στο 75’ ο Χριστοφή έστειλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή της Δόξας, με τον Λόπες να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό και μετά από κόρνερ της Ομόνοιας, ο Παπαφώτης έδιωξε λάθος με τον Χατζηφραγκίσκου να σώζει την εστία του με μεγάλη επέμβαση και στη συνέχεια ο Ντάρμπισαϊαρ από πολύ κοντά σημάδεψε το δοκάρι. Και ενώ η Ομόνοια έχανε τις ευκαιρίες η Δόξα ήταν αυτή που σκόραρε στο 81’. Το 1-3 ήρθε μετά ωραία κεφαλιά του Ναρ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 86’ όταν ο Ντάρμπισαϊαρ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και έγραψε το 2-3. Στο 89’ ο Χριστοφή, ο οποίος αγωνιζόταν με πρόβλημα, βρέθηκε μόνος στην περιοχή και έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Χατζηφραγκίσκου να σώζει. Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 93’ όταν ο Κανού μετά από κατέβασμα του Ντάρμπισαϊαρ έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Ομόνοια (Πέτεφ): Χριστοδούλου, Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες (66' Σόλομον), Κιπιάνι (45' Κανού), Τζαΐλσον, Αντόνια (45' Χριστοφή), Λόπες, Καντέ, Ντάρμπισαΐαρ, Μαργκάσα, Κατελάρης

Δόξα (Χατζηλούκας): Χατζηφραγκίσκου, Μουχτάρις, Κιφουετί (74' Ναρ), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Πίκολι, Κένιντι, Ασαμόα, Άδωνη, Πουτζιουρής, Ροντρίγκεζ (63' Ζατλ)

Σκόρερς: Ντάρμπισαϊαρ (2Χ) / Κιφουετί, Λουίς Κάρλος, Ναρ

Κίτρινες Κάρτες: Μαργκάσα, Λόπες, Κατελάρης / Ναρ

Κόκκινες Κάρτες: - / -