Ομόνοια-Ερμής: Τριάρα με τους συνήθεις ύποπτους

Η Ομόνοια παίζοντας καλύτερα και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που βρήκε πήρε εύκολη νίκη απέναντι στον Ερμή με 3-0.

Η Ομόνοια παίζοντας καλύτερα και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που βρήκε πήρε εύκολη νίκη απέναντι στον Ερμή με 3-0. Έτσι οι «πράσινοι» συνέχισαν την καλή πορεία που έχουν υπό τις οδηγίες του Ιβάιλο Πέτεφ. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι Ντάρμπισαϊρ και Χριστοφή που σκόραραν από ένα και δύο τέρματα αντίστοιχα.

Δαιμονισμένο δεκάλεπτο

Η Ομόνοια μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα. Στο 5’ στην πρώτη φάση του αγώνα ο Ράφα Λόπες πήγε να βγάλει μπαλιά στον Ντάρμπισαϊρ ο Ιμερένκοφ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έκανε το αντίθετο αφού έστρωσε στον Χριστοφή που προσπέρασε και τον τερματοφύλακα και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 όταν έγινε μια μπαλιά στην πλάτη του Ερμή και ο Ντάρμπισαϊρ πέρασε στο σπριντ τους δύο αμυντικούς και στο τετ-α-τετ με τον Σωφρονίου δεν λάθεψε. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχισε να είναι καλός ωστόσο δεν βλέπαμε ευκαιρίες. Ο Ερμής δεν μπορούσε να απειλήσει την άμυνα της Ομόνοιας ενώ οι «πράσινοι» έφευγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση και γινόντουσαν απειλητικοί. Στο 34’ ένα πλασέ του Μαδούρο έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 45’ ο Τζαΐλσον έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε στην κίνηση ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε έξω. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να βρίσκεται δίκαια με 2-0 μπροστά στο σκορ.

Ο Χριστοφή το «σκότωσε»

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ψάχνουν για να πετύχουν γκολ για διαφορετικούς λόγους. Στο 46’ ο Χριστοφή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από πολύ πλεονεκτική θέση ενώ προηγήθηκε κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ που κινήθηκε παράλληλα με την γραμμή του τέρματος. Ο Ερμής έπαιρνε πρωτοβουλίες ψάχνοντας ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι ενώ η Ομόνοια προσπαθούσε να σκοτώσει το παιχνίδι με ένα τρίτο γκολ. Στο 62’ μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαρσίνιο έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 64’ ο Χριστοφή «σκότωσε» τον αγώνα όταν πήρε την μπάλα από δεξιά και με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έκανε σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σωφρονίου. Πλέον η έκβαση της αναμέτρησης είχε κριθεί και έμενε να μάθουμε το τελικό σκορ. Στο 80’ ο Ιβάιλο Πέτεφ έριξε στον αγώνα τον Βύντρα για να κάνει την επανεμφάνισή του με τα πράσινα και ο κόσμος χειροκρότησε τον Ελλαδίτη. Στο 84’ ο Σωφρονίου είπε όχι στον Κατελάρη σε ένα πολύ όμορφο σουτ που επιχείρησε ο μέσος της Ομόνοιας. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ουσιαστικό και έτσι η Ομόνοια πήρε άλλη μια νίκη.

Σκόρερ: 5' 64' Χριστοφή, 7' Ντάρμπισαϊρ /
Κίτρινες: 75' Κατελάρης / 60' Τσίνα, 75' Ζαχάρια