Ομόνοια: Γκολ, θέαμα, σασπένς... και νίκες!

Περισσότερα από πέντε γκολ σημειώνονται κατά μέσο όρο στις εντός έδρας πρεμιέρας του «τριφυλλιού»

Τις τελευταίες δέκα πρεμιέρες στο ΓΣΠ η Ομόνοια μετρά ισάριθμες νίκες! Αντίστροφα μετράνε στην Ομόνοια για την πρεμιέρα τους στο νέο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους με εντός έδρας παιχνίδι, όχι απέναντι στην ΑΕΚ όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο, αλλά τον Εθνικό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι εντός έδρας πρεμιέρες δεν ήταν ποτέ... βαρετές για τους φίλους της Ομόνοιας. Σπάνια το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς στο ΓΣΠ δεν προσφέρει γκολ και θέαμα στον κόσμο του «τριφυλλιού», συνήθως έχει μπόλικο σασπένς, δράμα και ανατροπές στα τελευταία λεπτά, ενώ πάντα υπάρχει και... happy ending.

10 στα 10! Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία στο πρώτο αγώνα της χρονιάς – ανεξάρτητα έδρας – είναι οι τρεις βαθμοί της νίκη. Και η Ομόνοια βρίσκει τον τρόπο να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα, ειδικά όταν αγωνίζεται στο ΓΣΠ. Στις προηγούμενες δέκα εντός έδρας πρεμιέρες της πανηγύρισε ισάριθμες νίκες, με αρκετές από αυτές πάντως να έρχονται δύσκολα και με ανατροπές. Όπως έγινε για παράδειγμα στο ξεκίνημα της σεζόν 2015/16, όταν κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 5-3, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 1-3 στο ημίχρονο και τον Σκέμρπι να κάνει το 4-3 στο 90’! Παρόμοιο σκηνικό είχαμε και ένα χρόνο νωρίτερα, στην εντός έδρας νίκη 3-2 της Ανόρθωσης, με τον Ονισήφορο Ρουσιά να χαρίζει τη νίκη στην Ομόνοια στο 89’. Η πιο δραματική ανατροπή σε εντός έδρας πρεμιέρα ήρθε πριν από ακριβώς δέκα χρόνια (2007/08). Οι «πράσινοι» έχαναν 1-2 από την ΑΕΚ μέχρι το 89’, έφτασαν όμως στη νίκη χάρη στα τέρματα των Λίμα και Καϊάφα!

Με το συγκεκριμένο παιχνίδι άνοιξε ο κύκλος των δέκα σερί νικηφόρων αγώνων στις εντός έδρας πρεμιέρες του «τριφυλλιού». Η τελευταία φορά που δεν κέρδισε το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ήταν την περίοδο 2006/07, ήταν ηττήθηκε στην 1η αγωνιστική από το ΑΠΟΕΛ με 2-1, σε έναν αγώνα στον οποίο προηγήθηκε με τον Μούσα Μγκούνι, μόλις στο 1ο λεπτό του ντέρμπι!

Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και στον πιο κάτω πίνακα, οι εντός έδρας πρεμιέρες της Ομόνοιας προσφέρουν πολλά γκολ και θέαμα. Το προπέρσινο 5-3 με τη Νέα Σαλαμίνα ήταν το πιο θεαματικό πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, την τελευταία δεκαετία. Τα 8 τέρματα του συγκεκριμένου αγώνα ανεβάζουν τον μέσο όρο των γκολ που έχουν σημειωθεί στις πρεμιέρας της Ομόνοιας στο ΓΣΠ από το 2011 και μετά στα 5.2!

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η πιο... φτωχή πρεμιέρα σημειώθηκε στο ξεκίνημα της σεζόν 2010/11 με αντίπαλο τον Εθνικό, σε ένα παιχνίδι που ήταν κεκλεισμένων των θυρών. Η Ομόνοια κέρδισε 1-0 την ομάδα της Άχνας, με τέρμα του Ρουέδα.