Ομόνοια: Ο νέος αέρας, τα παλιά... χούγια και η εξήγηση

Ο εφησυχασμός και η επιπολαιότητα που επέδειξαν οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν άρεσε καθόλου στον Πάμπο Χριστοδούλου

Η λογική λέει ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι τα καλά διάστημα θα μεγαλώνουν Η γεύση που άφησε η πρεμιέρα της Ομόνοιας στο νέο πρωτάθλημα ήταν γλυκιά, κυρίως λόγω του νικηφόρου αποτελέσματος, αλλά και της εξαιρετικής παρουσίας που είχε η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Για περίπου 30 λεπτά η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου ήταν αυτή που θέλει να βλέπει ο κόσμος.

Ποδόσφαιρο κυριαρχίας, ξέφρενος ρυθμός, καλή κυκλοφορία, όμορφοι συνδυασμοί, επιθετικό ποδόσφαιρο, πολλές ευκαιρίες, και – μόλις - ένα γκολ. Στις εξέδρες υπήρχε μεγάλος ενθουσιασμός, παλμός και γενικότερα η όλη ατμόσφαιρα στο ΓΣΠ επιβεβαίωνε ότι στις τάξεις του «τριφυλλιού» πνέει νέος αέρας και πως όντως φέτος τα πράγματα θα είναι αλλιώς.

Όλα αυτά στα πρώτα 30 λεπτά του προχθεσινού αγώνα με τον Εθνικό. Στο υπόλοιπο του ματς η εικόνα της Ομόνοιας ήταν διαφορετική και κατά διαστήματα παρουσίασε κάποια από τα... χούγια της περσινής ομάδας, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει, να διεκδικήσει και να φτάσει πολύ κοντά στο βαθμολογικό κέρδος. Όπως είχε γίνει σε πολλά παιχνίδια του περσινού πρωταθλήματος, όταν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με ένα ή και με δύο γκολ, στη συνέχεια όμως έκαναν πολύ κακή διαχείριση με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι, να ισοφαρίσει ή ακόμα και να κερδίσει.

Αν πρέπει να σταθούμε στους λόγους που έφεραν την εικόνα από το 30’ και μετά, θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από τον εφησυχασμό που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές μετά το 1-0, αλλά και την επιπολαιότητα που επέδειξαν στα τελειώματα των φάσεων. Η νοοτροπία που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» δεν άρεσε καθόλου στον Πάμπο Χριστοδούλου, ο οποίος τους πέρασε το μήνυμα ότι δεν θέλει να ξαναδεί παρόμοια εικόνα.

Από την άλλη, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο χθεσινός ήταν μόλις ο πρώτος αγώνας της χρονιάς και κανείς δεν περίμενε ότι οι «πράσινοι» θα είχαν μεγάλη διάρκεια στην απόδοσή τους, ειδικά σε αυτό τον ξέφρενο ρυθμό που έδωσαν στα πρώτα 30 λεπτά. Υπόψη πρέπει να ληφθεί και το γεγονός ότι αρκετοί ποδοσφαιριστές οι οποίοι ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, είχαν από δύο μέχρι τέσσερις εβδομάδες να αγωνιστούν ή και να προπονηθούν (π.χ. Ουίλιαμ, Λόπες, Άλεξ Σοάρες, Μ. Δημητρίου) και ήταν απόλυτο φυσιολογικό να παρουσιάσουν αυτές τις μεταπτώσεις στην απόδοσή τους.

Στο τέλος της ημέρας, αυτό που μετρά είναι η νίκη. Αυτό ήθελαν όσο τίποτα άλλο άπαντες στο πράσινο στρατόπεδο. Πέραν από το εξαιρετικό πρόσωπο του πρώτου ημίωρου, στην Ομόνοια κρατάνε και την αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκαν. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, δεν αγχώθηκε, παρέμεινε πιστή στο αγωνιστικό της πλάνο και πήρε το ζητούμενο. Η λογική λέει ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι οι «πράσινοι» θα παρουσιάζονται πιο έτοιμοι και τα καλά τους διάστημα θα μεγαλώνουν. Αυτός είναι και ο στόχος ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με την Πάφο, για να αυξηθούν και οι πιθανότητες να κάνει το 2 στα 2 σε αυτό το ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος.

Ομόνοια: Τελευταία Ενημέρωση