Ομόνοια: Ο χρόνος που έδειξε την πρόθεση και ο Εντρένα

Ενενηντάλεπτο για Γκαφούρ, εβδομήντα για Ενρίκες και καλή απόδοση από τον νεαρό

Νίκη με ανατροπή πέτυχε χθες η Ομόνοια στη φιλική αναμέτρηση στο ΓΣΖ με αντίπαλο τον Ερμή (3-2). Οι πράσινοι έμειναν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν.

Από ένα γκολ πέτυχαν οι Ματ Ντάρμπισαϊάρ (53’, εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε ανατροπή του Χουανάν Εντρένα ), Κρίστιαν Μόντες (75’, ωραία ατομική προσπάθεια) και Άλεξ Σοάρες (89’ σουτ, μετά από πάσα του Χουανάν Εντρένα ).

Όπως και στο ματς με τον Απόλλωνα ο Ματ Ντάρμπισαιαρ έχασε πέναλτι στο 58΄με το σκορ να είναι στο 2-1. Αυτό είναι ένα σημείο που χρειάζεται χειρισμό από την τεχνική ηγεσία. Και ασφαλώς ο Άγγλος φορ πρέπει να προβληματιστεί.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα, όπως αναμενόταν έδωσε ευκαιρίες σε ποδοσφαιριστές οι οποίοι δεν πήραν αρκετά λεπτά στα πόδια τους μέχρι στιγμής. Στους Χουάν Αλμπίν (έχει αγωνιστεί στο πρωτάθλημα είκοσι λεπτά) Κρίστιαν Μανρίκε (έχει αγωνιστεί οκτώ λεπτά), Φάνο Κατελάρη, Ραούλ Λοέ, Χόρχε Ενρίκες, Μίκαελ Γκαφούρ, που δεν έχουν παίξει ούτε λεπτό.

Φάνος Κατελάρης, Ραούλ Λοέ, Χουάν Αλμπίν και Κρίστιαν Μανρίκε έπαιξαν ένα ημίχρονο, ο Χόρχε Ενρίκες έπαιξε 70 ΄και ο Μίκαελ Γκαφούρ σε όλο το ματς. Αυτά τα δυο τελευταία γεγονότα ίσως να αποτελούν πρόθεση του Ισπανού κόουτς ενόψει της αναμέτρησης με τη Νέα Σαλαμίνα.

Η Ομόνοια ήταν κακή στο πρώτο μέρος (χωρίς ανάπτυξη, με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών), ενώ χοντρό λάθος έκανε ο Τόμας Μεχίας στο πρώτο γκολ. Προσπάθησε να διώξει τη μπάλα η οποία κόντραρε στον Μαύρου και κατέληξε στα δίχτυα. Στην επανάληψη με την είσοδο ποδοσφαιριστών με χρόνο συμμετοχής, αλλά και της δραστηριότητας των Χουανάν Εντρένα και Κρίστιαν Μόντες, η Ομόνοια χρησιμοποίησε περισσότερο το χώρο προς τα άκρα  και  έγινε καλύτερη η κατάσταση με την ομάδα να γίνεται επιθετικά πιο ζωντανή και …ουσιαστική.

Είναι η πρώτη φορά που σκοράρει φέτος τρις η Ομόνοια, είτε σε επίσημο είτε σε φιλικό ματς. Ο πολύ καλός Εντρένα είχε συμμετοχή στα δυο γκολ, (κέρδισε το πέναλτι και σέρβιρε το Άλεξ Σοάρες στο νικητήριο), ενώ ο βραχύσωμος μέσος σκόραρε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια.