Ομόνοια: Οι δύσκολες «φτεροπόδαρες» εξορμήσεις

Οι πράσινοι τα βρίσκουν σκούρα όταν φιλοξενούνται από τον Ερμή

Στο «Αμμόχωστος» θα ταξιδεύσει η Ομόνοια την ερχόμενη Δευτέρα (19:00) για να αντιμετωπίσει τον Ερμή. Το τριφύλλι θα συναντήσει μια ομάδα που, παρά το γεγονός ότι απέναντι της έχει το πάνω χέρι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, εκτός έδρας παρουσιάζεται ιδιαίτερα ανταγωνιστική αποσπώντας του συχνά βαθμολογικό όφελος.

Από την ποδοσφαιρική περίοδο 2009 – 2010 οπόταν ο Ερμής συμμετέχει (με εξαίρεση την χρονιά 2012 – 2013) ανελλιπώς στην Α΄ κατηγορία, η Ομόνοια μετρά, σε 21 συνολικά παιχνίδια, 13 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες. Οι πράσινοι στα ματς της δεκαετίας που αναφέρθηκαν πέτυχε 44 γκολ, δέχτηκαν 17, ενώ μεγαλύτερο τους, σε έκταση, σκορ αποτελεί το νικηφόρο 7-1 στα πλέι οφ του Μαΐου του 2015.

Στον αγώνα του Α΄ γύρου, τον περασμένο Νοέμβριο, η Ομόνοια με δυο γκολ του Γκόμεθ από το σημείο του πέναλτι πήρε τη νίκη με 2-1.

Ωστόσο, πέραν από την υπεροχή, υπάρχει και η άλλη οπτική του θέματος, την οποία πρέπει να προσμετρήσουν με προσοχή στο «Ηλίας Πούλλος». Αυτή που λέει ότι οι δυο ήττες που υπέστη η Ομόνοια (η μια μάλιστα στο περσινό ματς του Α΄ γύρου) συν οι τέσσερις από τις έξι ισοπαλίες που έφερε από την χρονιά 2009 – 2010 συνέβησαν μακριά από την Λευκωσία. Επομένως, ο εκτός έδρας απολογισμός 4Ν – 4Ι -2Η δεν προμηνύει ότι η Ομόνοια θα περάσει με ευκολία από την Λάρνακα, πόσο μάλλον σε μια φάση όπου ο Ερμής είναι διψασμένος για βαθμούς. Επιπρόσθετα, κατά τη διάρκεια των προηγούμενων 8 αγωνιστικών περιόδων που μιλάμε, μόνο στις 3 εξ αυτών δεν κατάφεραν οι φτεροπόδαροι να «κόψουν» βαθμούς από τους πράσινους.

Αυτό που διδάσκει η αναφορά στην προϊστορία είναι ότι στο «Αμμόχωστος» οι πράσινοι, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, θα είναι κληθούν να δώσουν ένα ακόμη κοπιαστικό 90λεπτο ώστε να κυνηγήσουν τις όποιες ελπίδες τους απομένουν για την είσοδό τους στην 6αδα.