Ομόνοια-Ολυμπιακός 1-1: Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις

Έπαιξε με τη φωτιά και στο τέλος το πλήρωσε η Ομόνοια

Η Ομόνοια έπαιξε με την τύχη της και έχασε αφού παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη κατάφερε να δεχθεί γκολ στην μοναδική φάση του Ολυμπιακού και να ισοφαριστεί σε 1-1. Ο Γκονζάλες ήταν ο παίκτης που σκόραρε για την Ομόνοια. Ο Παντελή στις καθυστερήσεις ισοφάρισε για τον «Τακταλά».

Πίεζε η Ομόνοια, έκλεινε καλά ο Ολυμπιακός

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΓΣΠ βρήκε την Ομόνοια να πιέζει αλλά να μην βρίσκει τους χώρους και τους τρόπους για να ξεκλειδώσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Η πρώτη φάση ήρθε στο 7’ όταν ο Μαργκάσα έκανε σουτ και ο Χίντι απέκρουσε δύσκολα. Στο 10’ μετά από μπέρδεμα στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στον Άλεξ Σοάρες που έκανε σουτ με την μπάλα να κτυπά στα σώματα και να απομακρύνεται. Στο 14’ ο Ματ Ντάρμπισαϊρ μετά από σέντρα του Τζαΐλσον έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Μετά το τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, η Ομόνοια ήταν ακίνδυνη και το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό ενώ είχαμε και πολλές καθυστερήσεις. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» πίεσαν ωστόσο στο 41’ η κεφαλιά του Λόπες έφυγε έξω ενώ στο 43’ ένα δυνατό σουτ του Γκονζάλες κατέληξε στην αγκαλιά του Χίντι. Στο 45+2’ ο Λόπες μετά από κόρνερ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Έτσι ο Δημήτρης Μασιάς έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Σοκ στις καθυστερήσεις

Στο β’ ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε δυνατά από νωρίς και προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα έφευγε το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Πάμπου Χριστοδούλου. Στο 50’ ο Γκονζάλες έστειλε προειδοποιητική βολή όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του έστρωσαν την μπάλα και έκανε σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Μαργκάσα έκανε μπαλιά από αριστερά και ο Λεάντρο Γκονζάλες έκανε το δυνατό σουτ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Ομόνοια στη συνέχεια οπισθοχώρησε και ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει. Στο 61’ ο Ντάρμπισαϊρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μενελάου και έπιασε σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Στο 67’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια φάση όταν εκτελέστηκε φάουλ μέσα στην περιοχή με την άμυνα της Ομόνοιας να μην μπορεί να απομακρύνει και τον Τόρες από κοντά να κάνει δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα έξω. Οι «μαυροπράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν ωστόσο δεν έβρισκαν την ευκαιρία για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χρύσης Μιχαήλ άλλαξε το σύστημά του σε 4-4-2 με σκοπό να βρει το γκολ που θα του έδινε τον ένα βαθμό. Τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ολυμπιακός πέτυχε την ισοφάριση όταν έγινε γέμισμα στην περιοχή η άμυνα της Ομόνοιας δεν απομάκρυνε και ο Καπαρτής με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 94’.

Σκόρερς: 51' Γκονζάλες / 94' Καπαρτής
Κίτρινες: 80' Γκονζάλες, 81' Φαμπρίτσιο / 40' Αντωνίου