Ομόνοια-Ολυμπιακός 3-0: Νικηφόρα αποκαλυπτήρια με «πράσινο λαό»

Στην παρουσία περισσότερων από 8 χιλιάδων φίλων της Ομόνοιας οι «πράσινοι» έκαναν νικηφόρα, έστω και ανεπίσημα, αποκαλυπτήρια.

Στην παρουσία περισσότερων από 8 χιλιάδων φίλων της Ομόνοιας οι «πράσινοι» έκαναν νικηφόρα, έστω και ανεπίσημα, αποκαλυπτήρια. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου με δύο γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ στο 51’ και το 54’ και ένα του Κατσαντώνη στις καθυστερήσεις και πήραν την νίκη με 3-0 απέναντι στον Ολυμπιακό και ευχαρίστησαν έτσι τον κόσμο τους για την εντυπωσιακή του παρουσία.

Σαν κανονικός αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση φιλικό αγώνα αφού οι δύο ομάδες έπαιζαν με πάθος και δύναμη. Η παρουσία του κόσμου της Ομόνοιας ήταν πραγματικά συγκλονιστική για φιλικό αγώνα αρχές του Αυγούστου. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου μπήκε με διάθεση να πιέσει και να δημιουργήσει φάσεις. Το 4-4-2 βόλευε προκειμένου να φτιάχνουν οι «πράσινοι» φάσεις τόσο από τα φτερά αλλά και από τον άξονα. Από την άλλη ο Χρύσης Μιχαήλ έστησε άψογα την ομάδα του και έτσι ανάγκαζε τους γηπεδούχους σε σέντρες στην περιοχή που απομακρύνονταν εύκολα. Τα σκληρά μαρκαρίσματα ήταν χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ενώ ο «πράσινος λαός» έδινε ρεσιτάλ πάνω στην κερκίδα. Από το ημίχρονο απουσίασε η μεγάλη ευκαιρία με την Ομόνοια να είναι η μόνη ομάδα που απείλησε ουσιαστικά. Τελικά ο Δημήτρης Μασιάς έληξε το ημίχρονο χωρίς να δούμε κάποιο γκολ.

Φανταστικός Ζαρσίνιο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό για την Ομόνοια αφού οι «πράσινοι» έφτιαξαν πάρα πολλές φάσεις και κατάφεραν να σκοράρουν γκολ. Ο Πάμπος Χριστοδούλου πέρασε στον αγώνα τον Ζαρσίνιο με τον ταχύτατο εξτρέμ να κάνει τα πάντα από την δεξιά πλευρά και να εντυπωσιάζει. Στο 51’ σέντρα μέσα στην περιοχή είχε τελικό παραλήπτη της μπάλας τον Ντάρμπισαϊρ που με στριφτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Το 2-0 ήρθε 3 λεπτά αργότερα όταν ο Ζαρσίνιο με άψογη εκτέλεση κόρνερ έστειλε συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Ντάρμπισαϊρ που πάλι δεν αστόχησε για το 2-0. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες με τον Χίντι να σώζει στο 70’ και στο 72’ δύο πολύ καλά σουτ των Ζαρσίνιο και Λόπες αντίστοιχα. Στο 80’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με σέντρα σουτ του Πεχλιβάνη και λανθασμένη τοποθέτηση του Φελτχούιζεν αφού η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Ο Ανδρέας Κατσαντώνης πέτυχε το 3-0 με σουτ στο 91’ μετά από μπέρδεμα στην περιοχή. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ουσιαστικό με τον Πάμπο Χριστοδούλου να τελειώνει τον αγώνα με διαφορετική εντεκάδα από αυτή που ξεκίνησε και την Ομόνοια να παίρνει την πρώτη της νίκη σε Κυπριακό έδαφος μπροστά στον «πράσινο λαό».

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Δημητρίου (67' Τζαίλσον), Μαργκάσα (67' Καντέ), Εκίθα (71' Φαμπρίσιο), Κατελάρης (87' Φραγκέσκου), Σοάρες Α. (83' Μπρέβελντ), Τουρέ (46' Μαδούρο), Χριστοφή (77' Αζίζ), Γκονζάλες (46' Τζαρσίνιο), Λόπες (87' Κύπρου) και Ντάρμπισαϊρ (78' Κατσαντώνης)

Ολυμπιακός: Χίντι, Τσιακλής, Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Πολυκάρπου, Τεϊξέιρα, Κάστρο (56' Πεχλιβάνης), Σεραφείμ (61' Αντωνίου), Τόρες (68' Καπαρτής), Παχίπης