Ομόνοια-Πάφος 2-4: Την έριξαν στα «Τάρταρα» οι Παφίτες!

Βαριά τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους πράσινους

Βαριά νέα ήττα για την Ομόνοια με 2-4 από την Πάφο. Η Ομόνοια παρόλο που προηγείτο στο σκορ με 2-0 μέχρι το 58’ δέχθηκε τέσσερα γκολ σε οκτώ λεπτά και κατάφερε να χάσει τον αγώνα.

Η Ομόνοια άνοιξε νωρίς στο 6’ το χορό των τερμάτων με τον Λόπες, ενώ διπλασίασε τα γκολ της με τον Χριστοφή στο 53’. Η Πάφος όμως είχε άλλα σχέδια και με ένα εξωπραγματικό οκτάλεπτο έκανε την ολική ανατροπή. Πρώτα ο Αγκούλο μείωσε σε 2-1 στο 58’, ο Νέμετς ισοφάρισε με βολίδα στο 60’. Στο 63’ ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-3 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αγκούλο στο 66’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Α’ ημίχρονο:

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Ομόνοια προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Οι ποδοσφαιριστές της έκαναν αρκετές λανθασμένες πάσες και μεταβιβάσεις. Η Πάφος έκλεινε ωραία τους χώρους και έβγαινε στο τρανζίσιον από τα φτερά. Η Ομόνοια όμως θα εκμεταλλευτεί το σοβαρό λάθος στην άμυνα της Πάφου στο 6’ και το γεγονός ότι ο Μολ δεν μπορούσε να απομακρύνει σωστά την μπάλα και θα σκοράρει με το πλασέ του Λόπες για το 1-0. Στο 8’ απαντά η Πάφος με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή από δεξιά πλάγια θέση με τον Ζαχαρίου, αλλά η μπάλα χτυπά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 16’ έγινε ένα ωραίο τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή από τον Φόλπρεχτ, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Στο 18’ νέα καλή στιγμή για την Πάφο. Έπειτα από την εκτέλεση του Αγκούλο, ο Μπάγκαρτ έπιασε το κεφάλι στην περιοχή ανενόχλητος, αλλά δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα έξω. Στο 25’ η Ομόνοια που δυσκολευόταν να οργανωθεί επιθετικά και παρακολουθούσε τις αντεπιθέσεις της Πάφου, έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Λόπες. Πήρε την κεφαλιά μόνος στην περιοχή αλλά αυτή έφυγε διαγώνια από την εστία του Μολ. Στο 28’ η Ομόνοια έχασε μεγάλη φάση για το 2-0 όταν η βολίδα που εξαπέλυσε ο Μόντες έξω από την περιοχή από τα δεξιά χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών. Στη συνέχεια, η Ομόνοια έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο με την Πάφο να είναι όμως απειλητική και επικίνδυνη κάθε φορά στην επίθεση. Η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το ελαφρύ προβάδισμα του 1-0.

Β΄Ημίχρονο:

Με όρεξη θα ξεκινήσουν και οι δυο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Στο 48’ η Πάφος θα χάσει μοναδική ευκαιρία για το 1-1. Ο Νέμετς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλασάρε αλλά ο Μεχίας θα πει όχι. Στο 49’ νέα μεγάλη επέμβαση από Μεχίας. Ο Νέμετς ξανά στην περιοχή θα κάνει το σουτ από πολύ κοντά μετά την παράλληλη μπαλιά από δεξιά. Στο 51’ όμως η Ομόνοια θα κάνει το 2-0 με το φοβερό πλασέ του Δημήτρη Χριστοφή που ξέφυγε όμορφα απ' την άμυνα της Πάφου και βρέθηκε μόνος με τον Μολ. Η συνέχεια ήταν εξωπραγματική για την Πάφο που κατάφερε μέσα σε 8 λεπτά (!) να ρίξει τέσσερα γκολ και να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό. Στο 58’ η Πάφος θα μειώσει με το πλασέ του Αγκούλο, στο 60’ η Πάφος θα ισοφαρίσει με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής από τον Νέμετς και στο 62’ θα πάρει πέναλτι από την πτώση του ίδιου μέσα στην περιοχή. Στο 63’ ο Νέμετς θα ανατρέψει τον αγώνα με το εύστοχο πέναλτι του και στο 66’ ο Αγκούλο θα γράψει με επίσης όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή το 2-4. Έπειτα ο ρυθμός έπεσε δραματικά με τους φίλους της Ομόνοιας να αποδοκιμάζουν την ομάδα και αρκετούς να αποχωρούν από το στάδιο. Στο 81’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 2-5! Ο Ζαχαρίου έφυγε τετ-α-τετ με τον Μεχίας, αλλά άργησε να πλασάρει και έτσι ο Ισπανός κατάφερε να αποκρούσει. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν τυπικά και βασανιστικά για τους φίλους της Ομόνοιας που είδαν την ομάδα τους να χάνει με 2-4 και να ηττάται για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γκόμες): Με δύο αλλαγές η ενδεκάδα της Ομόνοιας σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Μόντες και Χριστοφή πήραν τη θέση των Άλεξ Σοάρες και Τζαρσίνιο που έμεινε εκτός αποστολής. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Μεχίας. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Κούσουλος και στο αριστερό ο Λόπες. Γκαφούρ και Πρτσε στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή οι Ενρίκες και Γκόμες, με τον Μόντες να κινείται λίγο πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο. Στο δεξί φτερό ο Χριστοφή και στο αριστερό ο Εντρένα. Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ στην επιθετική αιχμή του δόρατος της ομάδας του Άνχελ Γκόμες. Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί νωρίς εκμεταλλευόμενη ένα σοβαρό αμυντικό λάθος της Πάφου και στη συνέχεια ανέβασε κάπως στροφές για το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος ενώ ξεκίνησε καλά στη συνέχεια ήταν καταστροφικό.

Πάφος (Κόπιτς): Για την Πάφο κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μολ με τον Ζάντερ αριστερά και δεξιά τον Σιρόκ. Στο κέντρο της άμυνας Χολτ και Μπάγκαρτ. Στα χαφ οι Ζίβουλιτς, Φολπρεχτ, Κουλς και ως εξτρέμ τους Ζαχαρίου και Αγκούλο. Στην επίθεση ο Νέμετς. Η Πάφος ήταν ιδιαίτερα απειλητική από τα άκρα της στο πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο της Πάφου ήταν απλά το τέλειο ημίχρονο! Τέσσερα γκολ σε οκτώ λεπτά και ολική ανατροπή από το 2-0.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Θετικές ενέργειες από τον Λόπες και τον Μόντες που βοηθούσαν επιθετικά την ομάδα στο πρώτο μέρος. Μετά την ανατροπή του σκορ η Ομόνοια έπεσε δραματικά και κανείς δεν είχε καλή εμφάνιση. Όταν ενώ προηγείσαι με 2-0 καταφέρνεις να δεχθείς τέσσερα γκολ σε οκτώ λεπτά τότε τα λόγια περιττεύουν.

Πάφος: Αρκετά κινητικός ο Ζάντερ, ο Αγκούλο από τα αριστερά, ενώ πολύ επικίνδυνος ήταν ο Φόλπρεχτ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος Αγκούλο και Νέμετς που γύρισαν τον αγώνα ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές. Σκόραραν από δυο τέρματα μέσα σε οκτώ λεπτά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: Ο Δημήτρης Χριστοφή δεν φάνηκε να είναι σε μεγάλη φόρμα παρότι επανήλθε στο αρχικό σχήμα της ομάδας. Σκόραρε στην αρχή του δευτέρου μέρους όμως μετά την ανατροπή του σκορ αντικαταστάθηκε.

Πάφος: Υστερούσε αμυντικά έχοντας πολλά κενά και δίνοντας χώρους στην Ομόνοια. Επιθετικά ήταν σαφώς πολύ καλύτερη σε σχέση με προηγούμενους αγώνες. Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στο οκτάλεπτο της ανατροπής είδαμε μια φοβερή επιθετικά Πάφο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Κωνσταντίνος Φωτίου ήταν σε γενικές γραμμές πολύ θετικός. Δεν είχε τις δύσκολες φάσεις και έτσι πέρασε σχεδόν απαρατήρητος. Στο 61’ σωστά έδωσε το πέναλτι στην Πάφο για την ανατροπή του Νέμετς στην περιοχή.

Συνθέσεις:

Ομόνοια (Γκόμες): Μεχίας, Γκαφούρ, Πρτσε, Κούσουλος, Λόπες, Ενρίκες, Γκόμες, Μόντες (Σοάρες 76'), Εντρένα, Χριστοφή (Ραμίρες 67'), Ντάρμπισαϊαρ

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Χολτ, Μπάγκαρτ, Ζίβουλιτς, Ζάντερ, Σιρόκ, Φολπρεχτ, Κουλς, Ζαχαρίου (Φιλιώτης 85'), Αγκούλο (Λοράν 79'), Νέμετς (Ράσιτς 76')

Σκόρερ: Λόπες (6'), Χριστοφή (51') / Αγκούκλο (58', 66'), Νέμετς (60', 63' πεν.)

Κίτρινες: - / Ζάντερ, Αγκούλο, Ζίβουλιτς