Ομόνοια-Πάφος 3-0: Όμορφα Χριστούγεννα με Ματ και Τζίμη

Η Ομόνοια παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του ενενηνταλέπτου πήρε την νίκη με 3-0 απέναντι στην Πάφο

Η Ομόνοια παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του ενενηνταλέπτου πήρε την νίκη με 3-0 απέναντι στην Πάφο. Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αφού πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του ενώ ο Χριστοφή έκανε το 3-0. Πλέον οι «πράσινοι» απέκτησαν πλεονέκτημα τριών από την Πάφο και έκλεισαν θετικά την χρονιά.

Ο Ματ το πήρε πάνω του

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη και δίκαια πήρε κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Ντάρμπισαϊρ. Στο 6’ ο Ντάρμπισαϊρ μπήκε στην περιοχή και έκανε πλασέ το οποίο όμως ήταν αδύναμο αν και ο Άγγλος ήταν χωρίς πίεση. Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή αλλά δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις. Η λύση τελικά ήρθε από την άσπρη βούλα όταν στο 18’ ο Ζαρσίνιο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο Ντάρμπισαϊρ ανάλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 30’ ο Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά ένα σουτ του Ντεούλ σώζοντας την ομάδα του. Στο 32’ ο Ματ πήρε και πάλι το όπλο του όταν ο Κόπριβετς σε προσπάθεια να διώξει την μπάλα την έστρωσε στον Καντέ που πήγε για σουτ που όμως τελικά βγήκε πάσα στον Άγγλο που σε κενή εστία πλάσαρε για το 2-0. Η Πάφος προσπάθησε να μειώσει πριν το ημίχρονο αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού παρά κάποια λάθη που έκανε η άμυνα της Ομόνοιας οι φιλοξενούμενοι δεν έφτιαξαν ευκαιρίες. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0 που ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας του αγώνα.

Ο Κόπριβετς έκανε δώρο, ο Τζίμης το καθάρισε

Στο β’ ημίχρονο η Πάφος έπρεπε να μπει με επιθετικές διαθέσεις για να πετύχει γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αντιθέτως η Ομόνοια θα έψαχνε το τρίτο γκολ που θα σφράγιζε την νίκη. Τελικά έγινε το δεύτερο αφού ο Κόπριβετς πάσαρε λανθασμένα στον Χριστοφή που δεν είχε κανένα πρόβλημα να σουτάρει και να κάνει το 3-0 σε κενή εστία. Τα πάντα ήταν τελειωμένα στο παιχνίδι και έμενε να μάθουμε το τελικό σκορ χωρίς να σημαίνει ότι οι δύο ομάδες σταμάτησαν την προσπάθεια. Η Πάφος σήμερα ήταν εξαιρετικά απειλητική στα κόρνερ ενώ η Ομόνοια παρουσίαζε αδυναμίες. Σε ένα κόρνερ στο 63’ λοιπόν ο Πογέτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλου μη καταφέρνοντας έτσι να κάνει το 3-1. Η Ομόνοια στη συνέχεια είχε ως στόχο να πετύχει όσα περισσότερα γκολ γινόταν και σε αυτό το πλαίσιο έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες με σουτ των Τζαρσίνιο και Μαργκάσα στο 68’ και στο 69’ αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα ενώ οι παίκτες της Πάφου έδειχναν ανίκανοι να βγάλουν έστω και λίγα σημάδια αντίδρασης. Στο 76’ ο Χριστοφή έχασε τεράστια ευκαιρία όταν έφυγε τετ-α-τετ με τον Κόπριβετς και αντί να τον πλασάρει τον πέρασε και αυτό αλλά στην συνέχεια καθυστέρησε να τελειώσει την φάση με αποτέλεσμα το πλασέ του να ανακοπεί στην γραμμή. Η Ομόνοια συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να ψάχνει και άλλα γκολ. Στο 82’ ο Χριστοδούλου κράτησε ανέπαφη την εστία του όταν απέκρουσε με τα πόδια κεφαλιά του Σικόρσκι στην γραμμή. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν είδαμε κάτι αξιόλογο και έτσι η Ομόνοια πήρε σημαντική νίκη με 3-0 στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς.

Σκόρερς: 19' 32' Ντάρμπισαϊρ, 51' Χριστοφή /
Κίτρινες: / 33' Μοστέφα