Πάφος-Ανόρθωση 0-1: Σπουδαίο διπλό με γκολάρα Καλό

Πέρασε νικηφόρα η Ανόρθωση από την Πάφο

Με το εξαιρετικό γκολ του Καλό στο 41’, η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από την Πάφο με 0-1 και έφθασε στους 47 βαθμούς. Από την άλλη, η Πάφος παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη, αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω ένα βαθμό και έμεινε στους 21.

Παιχνίδι κέντρου είχαμε στα πρώτα λεπτά στην Πάφο. Η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε την πρώτη της πολύ καλή ευκαιρία στο 11’. Ο Πράνιτς εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από φάση διαρκείας ο Σίλντενφελντ έκανε το πλασέ, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Κόπριβετς. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ δύο λεπτά αργότερα. Ο Ντομίνγκεζ έδωσε την κάθετη πάσα προς τον Σικόρσκι, ο οποίος έκανε το δυνατό πλασέ εντός περιοχής,όμως ο Χάρους απέκρουσε σωτήρια. Στη συνέχεια, το ματς είχε ελάχιστες ευκαιρίες, όμως η Ανόρθωση προηγήθηκε μ’ ένα εξαιρετικό γκολ από κάθε άποψη στο 41’. Ο Καλό έκανε την μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα και «κρέμασε» τον Κόπριβετς για το 0-1. Σκορ που ήταν και ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μέτριο ρυθμό στον αγώνα. Η Πάφος είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 52’ Ο Φυλακτού έδωσε την κάθετη πάσα στον Σικόρσκι, ο οποίος έπιασε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα όμως χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Η Πάφος συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας σ’ ένα ματς με ελάχιστες ευκαιρίες στην επανάληψη. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε δύο καλά σουτ με Πράνιτς και Ιγκιεμπόρ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Πάφος προσπάθησε μέχρι το τέλος και είχε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 88’ με σουτ του Τορμπίνσκι που απέκρουσε σωτήρια ο Χάρους. Η Ανόρθωση άντεξε μέχρι το τέλος και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Πάφος: Κόπριβετς, Γιάνζα, Ντομίνγκεζ, Ταραβέλ, Κομπανί, Μοστέφα, Φυλακτού, Ντεούλ, Ρόγκουλιτς, Μπρουλς, Σικόρσκι

Ανόρθωση: Χάρους, Κοφί, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Πηλέας, Οικονομίδης, Ιγκιεμπόρ, Σισέ, Πράνιτς, Καλό, Ντούρις