Αλκή - Πάφος 2-1: Ανατροπή με τον συνήθης ύποπτο

Ο Φαμπρίτσιο έκανε τη διαφορά για την Αλκή και με δυο τέρματα του έφερε τα πάνω κάτω για

Σ’ ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και ανοιχτό ποδόσφαιρο και από τις δυο ομάδες η Αλκή επικράτησε με 2-1 επί της Πάφου. Η Πάφος ήταν αυτή που προηγήθηκε με το πρώτο τέρμα του Σικόρσκι στο πρωτάθλημα, ενώ ο Φαμπρίτσιο σκόραρε δυο φορές κάνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες έπαιξαν με ταχύτητα και ανοιχτά. Παρά το γεγονός αυτό τόσο η Αλκή όσο και η Πάφος δυσκολεύονταν πολύ στον να σημειώσουν τελικές ευκαιρίες. Μάλιστα στο 23’ όταν και ήρθε η πρώτη τελική της Πάφο αυτή ήταν γκολ. Βέβαια το τέρμα και η ευκαιρία ήρθαν από τραγικό λάθος του Ιτούα, ο οποίος επέστρεψε τη μπάλα στον Πάρντο πολύ άσχημα με αποτέλεσμα ο Σικόρσκι να κερδίζει τη μπάλα και να πλασάρει ωραία για το 1-0. Στο 37’ είχαμε την επέμβαση του αγώνα από τον Πάρντο. Ο Μπρουλς εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετικό σημείο, όμως ο Πάρντο με μια εκτίναξη έπιασε τη μπάλα εντυπωσιακά στην αριστερή γωνιά του. Η απάντηση της Αλκής ήταν άμεση καθώς δυο λεπτά αργότερα και μετά από φάουλ του Φραγκέσκου, ο Φαμπρίτσιο με προβολή έγραψε το 1-1. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπιλάλ εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετική θέση (ένα βήμα έξω από την περιοχή του Κόπριβετς), όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της Πάφου.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Φαμπρίτσιο έπιασε τη κεφαλιά μετά από μπαλιά του Σεμέδο, όμως ο Κόπριβετς του είπε όχι. Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 53’ όταν η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φαμπρίτσιο βρέθηκε σε θέση βολής από αριστερά στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Κόπριβετς είπε όχι. Στο 68’ έγινε μια σέντρα - σουτ του Ντουβεντρού, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ανδρέου έκανε το σουτ εξ’ επαφής και ο Κόπριβετς έκανε σπουδαία απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Αλκή έφερε τα πάνω κάτω όταν μετά από εξαιρετική κούρσα του Ντουβεντρού από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Φαμπρίτσιο μόνος και ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Κόπριβετς. Στο 90+2 ο Σικόρσκι βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε ανάμεσα σε δυο αμυντικούς όμως δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Ενγκομό, Σεμέδο, Χαρής, Αντρέου, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ, Ντιακιτέ

Πάφος (Έλσνερ): Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Σικόρσκι, Μπρουλς, Ντεούλ, Γκάμποβς, Φυλακτού, Καμαρά, Γιάνζα, Μεχντί

Σκόρερς: Φαμπρίτσιο (2x) / Σικόρσκι

Κίτρινες Κάρτες: Ενγκομό (6η), Χαραλάμπους / Χόριτς, Ντομίνγκεζ

Κόκκινες Κάρτες: - / -