Πάφος - Αλκή 1-1: Δίκαιη μοιρασιά

Πάφος και Αλκή μοιράσαν το καρπούζι στη μέση και πήραν από ένα βαθμό

Σε ένα παιχνίδι αρκετά καλό κατά διαστήματα η Πάφος και η Αλκή έμειναν στο 1-1. Η Πάφος άνοιξε νωρίς το σκορ, όμως στην πορεία η Αλκή ανέβασε στροφές και στο 45’ ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και έτσι το ισόπαλο αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το τέλος.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες. Μόλις στο 1’ του αγώνα ο Πιεράτσι εκτέλεσε πολύ ωραία ένα φάουλ, ο Κόπριβετς απέκρουσε ασταθώς, και ο Τριμπό προσπάθησε να σκοράρει όμως ο πορτιέρο της Πάφου έσωσε. Στο 3’ ήρθε η απάντηση της Πάφου και μάλιστα αυτή ήταν με τέρμα. Ο Ντεούλ έκανε μια πολύ ωραία μπαλιά και ο Γιάνζα με προβολή έγραψε το 1-0. Η Αλκή έψαξε πάντως να βρει το τέρμα άμεσα, όμως στο 6’ η μπαλιά του Τριμπό σταμάτησε στο χέρι του Γκουλόν με τον διαιτητή να λέει πως ήταν ακούσιο. Η Αλκή με την πάροδο του χρόνου ανέβαζε στροφές, όμως αυτό που της έλειπε ήταν η τελική πάσα. Στο 21’ ο Χαρή έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Πιεράτσι πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χαρή έδωσε στον Τιγκρούτζια στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 27’ ο Χαμντί έκανε τη μπαλιά στη περιοχή της Πάφου, ο Φαμπρίτσιο έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 32’ ο Ντεούλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της Πάφου, όταν ο Γιάνζα έβγαλε μια συρτή μπαλιά στην περιοχή, ο Ντεούλ μόνος έκανε το πλασέ όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά, πάνω από τα δοκάρια. Στο 42’ ο Ζαχαρίου έκανε μια μπαλιά στη περιοχή, ο Στρατηλάτης έδιωξε με γροθιές, και ο Μπρούλς έκανε με μιας το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 45’ ο Φραγκέσκου έκανε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή και ο Ντουβεντρού με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να νικήσει τον Κόπριβετς και να γράψει το 1-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν και πάλι οι δυο ομάδες το δεύτερο μέρος. Η Αλκή στο 48’ έχασε ωραία ευκαιρία όταν μετά από φάουλ ο Ντιακιντέ βρέθηκε στην περιοχή της Πάφου, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η Πάφος δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, όμως δεν είχε τη σωστή τελική πάσα. Με το πέρασμα του χρόνου η Αλκή ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο. Στο 63’ όμως η Πάφος έχασε την ευκαιρία όταν ο Γιάνζα γύρισε τη μπάλα έξυπνα στον Μπρουλς, το σουτ του οποίου έφτασε στα χέρια του Στρατηλάτη. Στο 70’ ο Κοβαλένκο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Φραγκέσκου και ο Στρατηλάτης κατάφερε να διώξει. Δυο λεπτά αργότερα, έγινε το λάθος στην άμυνα της Πάφου, ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 77’ ο Μπρουλ δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 90’ όταν ο Τριμπό μόνος στην περιοχή έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Πάφος: Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Μπρουλς, Ζαχαρίου, Ντεούλ, Γκάμποβς, Σταύρου, Φυλακτού, Τζιάνζα, Γκουλόν

Αλκή:  Στρατηλάτης, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρής, Τιγκρουτζιά, Πιεράτσι, Τριμπό, Ντιακιτέ, Φαμπρίσιο