Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας 1-0: «Καθάρισε» ο Μανέ

Ο Σαντιό Μανέ φώναξε «παρών» και λύτρωσε τη Λίβερπουλ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας

Στο παιχνίδι που θα χρειαζόταν η φαντασία του Κουτίνιο, ο Σαντιό Μανέ φώναξε «παρών» και λύτρωσε τη Λίβερπουλ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, σκοράροντας στο 73' για το 1-0 στο «Άνφιλντ», στο πρώτο εντός έδρας ματς των «κόκκινων» για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Όσο οι οπαδοί της Κρίσταλ Πάλας έξυναν τις πληγές των οπαδών της Λίβερπουλ φωνάζοντας «που είναι ο Κουτίνιο;», οι φίλοι των «κόκκινων» μπορούσαν να ελπίζουν για το μέλλον της ομάδας τους βλέποντας το θράσος και τις προσπάθειες του Άντριου Ρόμπερτσον που έκανε ντεμπούτο, στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο νεαρός οπισθοφύλακας έβαλε στόχο να μπει για τα καλά στα σχέδια του Γιούργκεν Κλοπ και από δική του σέντρα στο 15', ο Χένεσεϊ έχασε τη μπάλα, με τον Μάτιπ να έχει όλη την εστία μπροστά του απροστάτευτη για να σκοράρει και να χάνει την τεράστια ευκαιρία! Οι γηπεδούχοι δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους, δεν ανέβασαν το τέμπο του πρώτου ημιχρόνου και λίγο πριν την ανάπαυλα, σημειώθηκε αρχικά ένα καλό σουτ του Φιρμίνο κι ένα του Πάντσεον που πήγε δυνατά στον Μινιολέ.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι «αετοί» προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, αλλά μια κατάσταση 2 εναντίον 2 γρήγορα διορθώθηκε με την κάλυψη του Τζο Γκόμες και η στιγμή τελείωσε για την Πάλας. Η ομάδα του Ντε Μπουρ έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, στο 55ο λεπτό, όταν ο Ρούμπεν Λόφτους Τσικ από δεξιά έκανε το γύρισμα, με τον Κριστιάν Μπεντεκέ να πλασάρει ψηλά σε μια εξαιρετική στιγμή για τους Λονδρέζους... Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τέτοιο που οι δύο ομάδες άφησαν το υπομονετικό ποδόσφαιρο και έψαξαν περισσότερο το γκολ, δημιουργώντας επικίνδυνες στιγμές ακόμα και από απόσταση. Ο Κλοπ έριξε στο ματς τους Σάλαχ και Σολάνκε στο τελευταίο ημίωρο, με τον Μανέ τελικά στο 74' να σκοράρει με ανορθόδοξο τρόπο, αφού έτρεξε στην περιοχή με διαγώνια κίνηση, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και νίκησε τον Χένεσεϊ για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμες, Μάτιπ, Κλαβάν, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (71' Σολάνκε), Χέντερσον, Μίλνερ, Μανέ, Στάριτζ (61' Σαλάχ), Φιρμίνο (90' Λόβρεν)

Κρίσταλ Πάλας: Χένεσεϊ, Φοσού – Μενσά, Νταν, Τόμκινς, Γουόρντ, Μιλιβόγεβιτς (77' Καϊκάι), Πάντσεον (73' ΜακΆρθουρ), Φαν Άνολτ (84' Σλουπ), Τάουνσεντ, Λόφτους – Τσικ, Μπεντεκέ

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (45' Μπεγί, 80' Λουκακού, 81' Πογκμπά, 84' Μαρσιάλ)
Μπόρνμουθ - Γουότφορντ 0-2 (73' Ριτσάρλισον, 86' Καπού)
Μπέρνλι - Γουέστ Μπρομ 0-1 (71' Ρόμπσον Κάνου)
Λέστερ - Μπράιτον 2-0 (1' Οκαζάκι, 54' Μαγκουάιρ)
Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (73' Μανέ)
Σαουθάμπτον - Γουέστ Χαμ 3-2 (11' Γκαμπαντίνι, 38' πέν. Τάντιτς, 90+3' πέν. Όστιν / 45', 74' Ερνάντες)
Στόουκ - Άρσεναλ (19:30)