Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-3: Μέγας είσαι Ζαχίντ μου και θαυμαστά τα έργα σου

Ο ΑΠΟΕΛ όντας άκρως ουσιαστικός και αποτελεσματικός κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 απέναντι στην αιώνιο αντίπαλο

Ο ΑΠΟΕΛ όντας άκρως ουσιαστικός και αποτελεσματικός κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 απέναντι στην αιώνιο αντίπαλο για άλλη μια φορά. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχίντ που έκανε πραγματικά τα πάντα στο γήπεδο και πέτυχε δύο γκολ. Ο Βούρος με αυτογκόλ μείωσε προσωρινά ενώ ο Εφραίμ έκανε το τελικό 3-1.

Καλός ρυθμός με φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό και μας χάρισε αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Στα πρώτα 45 λεπτά δεν κυριάρχησε κάποια ομάδα αφού τόσο η Ομόνοια όσο και ο ΑΠΟΕΛ είχαν καλά διαστήματα κατά την διάρκεια του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 5’ όταν ο ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Εμπεσίλιο μπήκε στην περιοχή αλλά αν και είχε επιλογές δεν έκανε καλό τελείωμα με αποτέλεσμα να χαθεί η πρώτη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους». Η Ομόνοια απάντησε με δική της ευκαιρία στο 10’ όταν μια σέντρα του Τζαΐλσον από δεξιά κατέληξε στο κεφάλι του Λόπες με τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα έξω. Στο 13’ μια κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πέρεθ. Στο 21’ ο Εμπεσίλιο επιχείρησε ένα μακρινό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Χριστοδούλου. Στο 30’ ένα σουτ του Κανού αποκρούστηκε ασταθώς από τον Πέρεθ και στη συνέχεια η άμυνα του ΑΠΟΕΛ απομάκρυνε.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 44’ όταν ο Χριστοφή έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στο κεφάλι του Κανού αλλά αυτός αν και ανενόχλητος έκανε πολύ κακή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα έξω. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Μέγας Ζαχίντ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν λίγο πιο αργός από του α’ ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν λίγο πιο αργός από του α’ ημιχρόνου. Η Ομόνοια αν και ήταν καλύτερη δεν έφτιαχνε πολλές ευκαιρίες στην εστία του Πέρεθ αφού δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Οι μοναδικές απειλές προήλθαν από σουτ του Χριστοφή και του Ντάρμπισαϊρ αλλά ο Πέρεθ δήλωνε συνέχεια έτοιμος. Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ευκαιρία στο β’ ημίχρονο τιμώρησε την Ομόνοια.

Ο Ζαχίντ με ωραία ατομική ενέργεια έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στην εστία του Χριστοδούλου ανοίγοντας το σκορ για τους «γαλαζοκίτρινους». Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει γκολ που θα ισοφάριζε τον αγώνα. Στο 75’ ο Πέρεθ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση όταν ο Ντάρμπισαϊρ έκανε εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ισπανός εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 77’ ο Ζαχίντ πέτυχε μια πανέμορφη γκολάρα όταν δέχθηκε την πάσα μέσα στην περιοχή και γύρισε για να πλασάρει άψογα στο παραθυράκι της εστίας.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει ο Βούρος σε μια σέντρα έκανε πισινή κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε πρώτα στο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα του Πέρεθ. Το παιχνίδι το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ροντέο αφού η Ομόνοια πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση και ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα.

Κάθε αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ μύριζε γκολ και έτσι στο 94’ ο Εφραίμ σκότωσε το παιχνίδι όταν με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια πλάσαρε τον Χριστοδούλου κάνοντας το 1-3 και σκοτώνοντας το παιχνίδι. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε την 8η συνεχόμενη νίκη πάνω στον αιώνιο αντίπαλο.

Σκόρερς: 80' Βούρος / 66' 77' Ζαχίντ
Κίτρινες: / 49' Σαλάι, 57' Καρλάο, 94' Πέρεθ