Παναθηναϊκός-Γκαμπάλα 1-0: Εξαιρετικός, κρίμα που δεν καθάρισε

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο για τα δεδομένα της εποχής επικράτησε με 1-0 επί της Γκαμπάλα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο για τα δεδομένα της εποχής επικράτησε με 1-0 επί της Γκαμπάλα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο και ήταν άτυχη ενώ μπορούσε να πετύχει και περισσότερα γκολ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μολίνς στο 37’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ωραίος και ουσιαστικός

Ο Παναθηναϊκός το πρώτο ημίχρονο έπαιξε αρκετά καλά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όλο το 45λεπτο και γύριζε ωραία την μπάλα μέσα στο γήπεδο. Η πρώτη φάση ήρθε στο 6’ όταν ο Άλτμαν μπήκε ωραία στην περιοχή πέρασε ένα αντίπαλο και έκανε σουτ εκτός ισορροπίας και αυτό έφυγε λίγο έξω. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 11’ κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο με τον Λουντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού της Γκαμπάλα. Στο 17’ ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν όταν ένα μακρινό σουτ του Όζουμπιτς αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Βλαχοδήμο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και γυρόφερνε την μπάλα έξω από την περιοχή της Γκαμπάλα. Η κατοχή σε ένα σημείο έφτασε το 70-30 δείχνοντας έτσι το πόσο καλά έλεγχε το παιχνίδι το τριφύλλι. Στο 36’ ο Χατζηγιοβάννης έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή ο Μόλινς έκανε κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο ανοικτό χέρι αμυντικού της Γκαμπάλα και τον διαιτητή να δίνει την παράβαση. Ο Μόλινις ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 σκοράροντας το πρώτο του Ευρωπαϊκό γκολ μετά από 5 χρόνια. Τα υπόλοιπα λεπτά βρήκαν τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τον αγώνα και τον διαιτητή να λήγει το ημίχρονο με ένα πολύ καλό σκορ για την Ελληνική ομάδα.

Έψαξε το δεύτερο αλλά ατύχησε

Το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε το ίδιο καλά με το πρώτο αφού είχε τον έλεγχο και απείλησε την Γκαμπάλα. Στο 53’ μια σέντρα του Χατζηγιοβάνη έφτασε στον Μόλινς αλλά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού αν και έκανε καλό σταμάτημα το σουτ του δεν ήταν τόσο καλό και αποκρούστηκε. Στο 59’ ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά όταν ο Λουντ έκανε ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Γκαμπάλα απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός έλεγχε απόλυτα τον αγώνα, είχε υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας και ήταν συνεχώς στα καρέ της Γκαμπάλα. Στο 74’ ο Λουντ ήταν ξανά άτυχος αφού με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μπεζοτόσνι. Στη συνέχεια η κούραση κατέβαλε τον Παναθηναϊκό που δεν γινόταν τόσο απειλητικός όσο πριν. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 1-0 ενώ θα μπορούσε ο δείκτης του σκορ να είναι μεγαλύτερος και να λέγαμε ότι οι «πράσινοι» έκανα πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Οι εντεκάδες:

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χούλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λούντ, Χατζηγιοβάνης (69' Καμπέσας), Άλτμαν (87' Δώνης), Μολίνς (69' Λουτσιάνο).

Γκαμπάλα: Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Ντάμπο, Χάλλιντεϊ, Χουσεΐνοφ, Βέρνιντουμπ, Μαλόουν (76' Κονέ), Γκουρμπάνοφ, Όζομπιτς, Μπουλθουίς, Τζόζεφ-Μονρόους