''Ροκ'' πρόκριση!

ΑΕΛ-ΠΡΟΓΚΡΕ 2-1

Δύσκολη νίκη πέτυχε απόψε η ΑΕΛ επί της Προγκρέ με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Φιντέλις και Λαφράνς στο δεύτερο ημίχρονο οι σκόρερ της ομάδας του Μπρούνο Μπαλταζάρ. Η Προγκρές είχε ισοφαρίσει προσωρινά με Φρανσουά. Την Αούστρια Βιέννης θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση η ομάδα της Λεμεσού.

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κερδίζοντας 4 κόρνερ στα πρώτα λεπτά. Η λεμεσιανή ομάδα είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 9, όταν η κεφαλιά του Νικολάου από το κόρνερ του Σοάρες έφυγε μόλις άουτ. Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι, προσπαθώντας να επιτεθεί με διάφορους τρόπους προς την εστία του Προγκρέ. Η ομάδα του Λουξεμβούργου βρισκόταν επί το πλείστον σε παθητικό ρόλο, κλείνοντας καλά τους χώρους. Στο 39, ο Ρεζέντε είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε ο Σίνκερ σε κόρνερ σε μια καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΛ να κερδίζει 11 κόρνερ στο πρώτο 45λεπτο.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Βοζίνια απέκρουσε το καλό σουτ του Καραπετιάν. Στο 57’, ο Αρουαμπαρένα έκανε την προβολή ψηλά άουτ από το κόρνερ του Αβραάμ. Στο 61’, ο Αρτούρ Ρεζέντε είχε μια εκτέλεση φάουλ που κατέληξε άουτ. Η ΑΕΛ πέτυχε αυτό που έψαχνε στο 70. Ο Φιντέλις Ιρένε με πολύ δυνατό σουτ «νίκησε» τον Σίνκερ για το 1-0 μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς της ομάδας. Στο 79’, ο Καραγιέρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Αϊρόσα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Προγκρέ ισοφάρισε με σουτ του Φρανσουά, μετά από λάθος απομάκρυνση του Μιτρέα. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που δέχεται φέτος η ΑΕΛ. Στο 85, μάλιστα, ο Σάλι με κεφαλιά και στο 87’, ο Φρανσουά λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή. Στο 89’, ο Κέβιν Λαφράνς σκόραρε και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Ήταν το σουτ του Ρεζέντε που απόκρουσε ο Σίνκερ και ο στόπερ από την Αϊτή σκόραρε σε κενή εστία.

Το τελικό 2-1 έδωσε μια μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΛ, όπου την περιμένει η αυστριακή Αούστρια Βιέννης την ερχόμενη βδομάδα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Αβραάμ, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Νικολάου, Αρτούρ, Μέσκα, Σασί, Αρουαμπαρένα

Προγκρέ: Σίνκερ, Βόγκελ, Σνάιντερ, Φρανσουά, Βάτσκα, Σοάρες, Φερίνο, Τιλ, Καραγιέρ, ,Μάρκες, Καραπετιάν