Σπαρτάκ Μόσχας - ΠΑΟΚ 0-0: Στάθηκε όρθιος και στην Μόσχα

Παρουσιάστηκε σοβαρός και πήρε την πρόκριση...

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ της Σπαρτάκ Μόσχας και του ΠΑΟΚ, και σε συνδυασμό με τη νίκη του «Δικεφάλου» στον πρώτο γύρο (3-2), η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Καλύτερη η ομάδα του Λουτσέσκου, ενώ από την άλλη οι Ρώσοι προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα.

Νεύρα, πολλά νεύρα είχαμε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και η Σπαρτάκ Μόσχας πάλευε χωρίς αποτέλεσμα. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Στο 8’ ο Πρίγιοβιτς έκανε πολύ καλή σέντρα και ο Πέλκας δεν πρόλαβε να κάνει την κοντινή προβολή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πρίγιοβιτς με μακρινό -και ξαφνικό- σουτ απείλησε τον Μαξιμένκο, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 16’ ο Μάτος χωρίς ισοροπία έπιασε τη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως δεν βρήκε στόχο, και ένα λεπτό έπειτα οι Ρώσοι κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία μετά από μακρινό και άστοχο σουτ του Φερνάντο. Στο 26ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κάνιας στην προσπάθεια του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Σπαρτάκ Μόσχας από το 33’ αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς ο Λουίς Αντριάνο δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, άνηκε στους γηπεδούχους (38’), όταν ο Πρίγιοβιτς από κοντά και εντελώς μόνος έπιασε τη κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Μαξιμένκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση των Ρώσων, ενώ σημείωσε ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη. Μόλις στο 49’ ο Μαουρίσιο γύρισε από το ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ όπως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Η Σπαρτάκ Μόσχας απάντησε στο 54’ όταν ο Ζόπνιν μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ το οποίο έφυγε ψηλά έξω. Ένα λεπτό αργότερα, ο «Δικέφαλος» σημείωσε κλασσική ευκαιρία με τον Λημνιό να κάνει την σέντρα, ο -ανενόχλητος- Πέλκας δεν έπιασε καλά το σουτ, η μπάλα χτύπησε στα σώματα και ο Ουάρντα με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 61’ δοκίμασε το πόδι του, όμως το σουτ του πέρασε μόλις έξω. Στη συνέχεια, ο Πέλκας έχασε δύο εξαιρετικές και πανομοιότυπες ευκαιρίες, όταν στο 66’ και 68’ έκανε ισάριθμα σουτ, τα οποία εξουδετέρωσε ο Μαξιμένκο εντυπωσιακά. Οι τελευταίες δύο φάσεις ανήκαν στους γηπεδούχους όταν ο Ζόμπνιν στο 71’ και 77’ με γυριστό και συρτό σουτ αντίστοιχα, έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην ασφυκτική πίεση των Ρώσων και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει την πρόκριση στα πλέι οφ.

Κοουτσάρισμα

Σπαρτάκ Μόσχας

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3 και κυνήγησε το γκολ από τα πρώτα στάδια του αγώνα. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να μην αφήσουν τον ΠΑΟΚ να πιάσει ρυθμό και μέσω αντεπιθέσεων και στημένων φάσεων επιχείρησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 και διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ με υπομονή έφτανε στην αντίπαλη εστία μέσω οργανωμένων επιθέσεων, ενώ δεν άφησε τους Ρώσους να πιάσουν ρυθμό αφού ο «Δικέφαλος» είχε την κατοχή της μπάλας.

Διακριθέντες

Αποκλείστηκε και παρά την προσπάθεια, κανείς ποδοσφαιριστής δεν διακρίθηκε για τον τρόπο που προσέγγισαν το παιχνίδι.

ΠΑΟΚ

Κίνδυνος-θάνατος ήταν ο Πέλκας για την αντίπαλη άμυνα, καθώς ο Έλληνας ποδοσφαιριστής ταλαιπώρησε τους Ρώσους. Το μόνο που έλειπε από τον αρχηγό του «Δικεφάλου» ήταν το γκολ, γιατί όλα τα άλλα τα έκανε.

Απογοήτευσαν

Ίσως να ήταν και ο… μοιραίος της αναμέτρησης. Ο Ζοπνίν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως του έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων.

ΠΑΟΚ

Στάθηκαν όλοι στο ύψος των περιστάσεων και έδωσαν τα πάντα για την πρόκριση. Μπορεί να μην σκόραραν, όμως προσέγγισαν με σωστό τρόπο το παιχνίδι ώστε να φύγουν από την Μόσχα με την πρόκριση.

Διαιτησία

Η διαιτησία του Ρούντι Μπουκέ ήταν αρκετά καλή κατά την διάρκεια του αγώνα. Ο Γάλλος είχε να διαχειριστεί τα νεύρα των ποδοσφαιριστών, και γι’ αυτό έκανε χρήση της κίτρινης κάρτες όσες φορές χρειάστηκε. Σωστά απέβαλε τον Λουίς Αντριάνο στο 33’, αφού χτύπησε τον Κρέσπο εκτός φάσης. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών.

Σπαρτάκ Μόσχας (Μάσιμο Καρέρα): Μαξιμένκο, Τζιγκότ, Γκλουσάκοφ, Πρόμες, Φερνάντο (63' Σαμέντοφ), Λουίς Αντριάνο, Ντζικίγια, Κομπάροβ (76' Μελγκαρέχο), Εσένκο, Ζοπνίν, Τασάεβ (46' Ζε Λουίς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί (46' Ουάρντα), Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Πέλκας (79' Σακχόφ), Κρέσπο, Λημνιός, Βιερίνια (65' Χατσερίντι), Κάνιας.