Αστάνα – ΑΠΟΕΛ 1-0 (2-1): Κλώτσησε την ευκαιρία

Οδυνηρός αποκλεισμός για τους «Γαλαζοκίτρινους»

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ και αποκλείστηκε απ’ την Αστάνα στο Καζακστάν. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» έχασαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα με 1-0 από πέναλτι το οποίο δεν ήταν, και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί οι «Γαλαζοκίτρινοι» πέταξαν αρκετές ευκαιρίες στα σκουπίδια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Απ’ την άσπρη βούλα, μόνο ο Νούνο Μοράις ευστόχησε με τους Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Ντελατόρε και Σόουζα να αστοχούν. Μοιραία ήρθε ο αποκλεισμός αφού οι ποδοσφαιριστές της Αστάνα πέτυχαν δυο τέρματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Απ’ τα πρώτα λεπτά ήταν φανερό πως η Αστάνα ήθελε να εκμεταλλευτεί τις ιδιαιτερότητες του γηπέδου και να τρέξει. Όμως κάτι τέτοιο δεν το επέτρεψε το ΑΠΟΕΛ. Στο 7’ ήρθε το πρώτο σουτ από πλευράς Αστάνας με τον Καπανάνγκα να είναι μόνος στην περιοχή, όμως ο Βάτερμαν ήταν έτοιμος. Και ενώ οι «Γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν τη μπάλα και έλεγχαν τον ρυθμό, η Αστάνα κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Καρλάο στην περιοχή, χωρίς να υπάρχει κάτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ενρίκε ο οποίος νίκησε τον Βάτερμαν για το 1-0. Στα επόμενα λεπτά οι «Γαλαζοκίτρινοι» ήταν σαφώς επηρεασμένοι και είχαν χάσει το καθαρό μυαλό. Στο 21’ ο Καπανάνγκα έπιασε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφθασε στα χέρια του πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ. Στο 29’ ο Ρέζα πάτησε περιοχή μετά από λάθος των ποδοσφαιριστών της Αστάνα, όμως δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ καθώς βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει πως το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί. Δυο λεπτά αργότερα ο Καζού δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Έριτς ήταν έτοιμος. Στο 33’ ο Ζαχίντ βρέθηκε σε θέση βολής λίγο έξω απ’ την περιοχή, έκανε το σουτ, το οποίο όμως η μπάλα κόντραρε και έφθασε στα χέρια του Έριτς. Στο 36’ ο Πακιστανός εκτέλεσε ένα φάουλ ένα περίπου μέτρο έξω απ’ την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 42’ όταν ο Καπανάνγκα πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Καρλάο βρέθηκε στο δρόμο του και το είπε όχι.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε τη μπάλα περισσότερο. Στο 56’ όμως σε μια αντεπίθεση της Αστάνα, ο Αλμέιδα μόνος απ’ το ύψος της περιοχής, έπιασε το σουτ, με τον Βάτερμαν να σώζει. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 62’ όταν ο Σάλαϊ δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τον Έριτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ντε Βινσέντι δοκίμασε επίσης το πόδι του από μακριά με τον Έριτς να του λέει όχι. Στο 75’ ο Ταάμαρι έφυγε σε τετ α τετ ο Έριτς του είπε όχι και στη συνέχεια ο Ρέζα έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Κλέινχεϊσλερ με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 89’ ο Σάλαϊ βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα πριν οι δυο ομάδες πάνε στην παράταση.

Παράταση Α’ ημίχρονο

Οι «Γαλαζοκίτρινοι» πατούσαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 98΄ο Ντελατόρε έπιασε μια κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Ενώ στο 104’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε τη προβολή μετά από μπαλιά του Ντέβι, χωρίς να βρει στόχο, ενώ υπήρξε και σφύριγμα για οφσάιντ. Η απάντηση της Αστάνα ήρθε στο επόμενο λεπτό με τον Ενρίκε μόνος απ’ το σημείο του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα ψηλά έξω.