Γουλβς-Μ.Σίτι 1-1: Πρώτη γκέλα για τους «πολίτες»

H ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε τρία δοκάρια

Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στο 1-1 με την Γουλβς και κατέγραψε τις πρώτες βαθμολογικές της απώλειες στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 57’ με τον Μπόλι και οι «πολίτες» ισοφάρισαν στο 67’ με τον Λαπόρτ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε τρία δοκάρια.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό και στο 18’ ο Αγουέρο έδωσε με το κεφάλι για τον Γκιντογκάν ο οποίος πλάσαρε από αριστερά αλλά ο Πατρίσιο του είπε όχι και στο 20’ η Γουλβς έφυγε όμορφα στην κόντρα, ο Χιμένες σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην κόντρα ο Αγουέρο έπιασε με τη μία το σουτ από το πέναλτι, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Πατρίσιο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Στέρλινγκ έπιασε απίθανο σουτ από μακριά αλλά ο Πατρίσιο με τη βοήθεια και του δοκαριού του, έσωσε τη Γουλβς.

Στο 33’ το συρτό σουτ του Φερναντίνιο έφυγε ελάχιστα έξω, όπως και το πλασέ του Χιμένες στο 38’ και στο 40’ ο Αγουέρο έκανε από κοντά το τσίμπημα αλλά ο Πατρίσιο του είπε όχι.

Οι «λύκοι» μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 57ο λεπτό ο Μουτίνιο σέντραρε από αριστερά και ο Μπολί από θέση οφσάιντ και βρίσκοντας και με το χέρι, έκανε το 1-0. Στο 66’ ο Ζότα έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά το σουτ του Νέβες, πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 69’ ο Γκιντογκάν εκτέλεσε από δεξιά ένα φάουλ και ο Λαπόρτ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 77’ ο Μεντί σέντραρε από αριστερά και ο Ζέσους πήρε την κεφαλιά από κοντά αλά ο Πατρίσιο έδιωξε με τα πόδια, ενώ στο 88’ ο Ζότα κατέβασε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Και στο 90+5’βτο φάουλ του Αγουέρο σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι της Γουλβς.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπένετ, Μπολί, Ντόχερτι, Κόαντι, Μουτίνιο, Κάστρο (85’ Βινάγρε), Νέβες, Ζότα, Κόστα (72’ Τραορέ), Χιμένες

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κομπανί, Γουόκερ, Μεντί, Λαπόρτ, Νταβίντ Σίλβα, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν (77’ Σανέ), Μπερνάρντο Σίλβα (62’ Ζέσους), Αγουέρο, Στέρλινγκ (85’ Μαχρέζ)