«Άσφαιρό» το πρώτο El Clasico

Συμβιβασμός στο μεγάλο ντέρμπι και συνέχεια στην συγκατοίκηση στην κορυφή

Το μεγαλύτερο ντέρμπι του πλανήτη δεν έβαλε νικητή με την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης να μένουν στο φτωχό 0-0. Στο πρώτο μέρος υπήρξαν ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες για να περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά καμία από τις δυο δεν τα κατάφερε. Στην επανάληψη δεν είχαμε τις μεγάλες φάσεις που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο και αναπόφευκτα το πρώτο φετινό El Clasico δεν έβγαλε νικητή.

Ά Ημίχρονο

Η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση μπήκε καλύτερα έχοντας την κατοχή, ωστόσο χωρίς να κάνει κάποια ευκαιρία.

Στην συνέχεια, η Ρεάλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν περισσότερο απειλητική. Πρώτο σουτ στην αγώνα ήταν για τους Μαδριλένους στο 10΄, με τον Μπενζεμά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά μάζεψε εύκολα ο Τερ Στέγκεν.

Από αυτό το σημείο και μετά η Ρεάλ πολιορκούσε την περιοχή των Μπλαουγκράνα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 17΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπενζεμά κάνει την κεφαλιά και ο Πικέ απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Εννέα λεπτά αργότερα η Ρεάλ έχει νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Τερ Στέγκεν απομακρύνει μετά από σέντρα και ο Κασεμίρο κάνει το σουτ μακριά έξω από την περιοχή αλλά απομακρύνει ξανά ο Γερμανός.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Μπαρτσελόνα αυτή την φορά να ανεβάζει στροφές και την Ρεάλ να περιορίζεσαι σε αμυντικό ρόλο.

Στον 31΄, ο Κουρτουά απομακρύνει μετά από σέντρα, με την μπάλα να στρώνεται στον Μέσι, να πλασάρει αλλά διώχνει σωτήρια ο Ράμος πάνω την γραμμή.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, έρχεται στο 42΄ με τον Μέσι αυτή την φορά να σερβίρει στον Άλμπα, ωστόσο ο αμυντικός των Καταλανών στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κουρτουά.

Η τελευταία εύκαιρα του ημιχρόνου ήταν για την Ρεάλ στο 44΄, με τον Βαλβέρδε να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Τερ Στέγκεν να πέφτει και να μπλοκάρει.

‘Β Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην είναι διαθετιμένες να ρισκάρουν και στην αρχή του ημίχρονου να μην έχουμε κάτι το αξιόλογο, μονάχα μερικές προϋποθέσεις.

Πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για την Ρεάλ στο 52΄ με ένα σουτ του Βαλβέρδε από πλάγια αλλά μάζεψε εύκολα ο Τερ Στέγκεν.

Η επόμενη αξιόλογη φάση είναι πάλι για την Ρεάλ στο 69΄. Ο Μπέιλ, μέσα στην περιοχή, κάνει δυνατό σουτ αλλά περνάει στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Στο 71΄, η Μπαρτσελόνα απαντάει με ένα σουτ του Ντε Γιονγκ. Αντάλλαξαν την μπάλα πολύ ωραία με τον Σουάρες, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλοκάρεται από τον Κουρτουά.

Από εδώ και πέρα η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δυο περιοχές, με τις δυο ομάδες να απειλούν κυρίως από στημένες φάσεις και μερικά μακρινά σουτ, χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα οι δυο πορτιέρο.

Στα τελευταία λεπτά οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων προσπάθησαν να σκοράρουν το νικητήριο τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την αναμέτρηση να μένει στο 0-0.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο(56΄Βιδάλ), Πικέ, Ράκιτιτς, Σουάρες, Μέσι, Λενγκλέ, Γκριεζμάν, Άλμπα, Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Κρος, Μπενζεμά, Μπέιλ, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Ίσκο, Μεντί