Έγινε της... τριάρας: Πειστικές νίκες για Τσέλσι, Γουότφορντ, με ανατροπή η Έβερτον

Ξεκίνημα με το δεξί για Τσέλσι, Έβερτον και Γουότφορντ, ηττήθηκε η Γουλβς του Σα στο Λέστερ

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Super Cup, η Τσέλσι μπήκε ιδανικά στη σεζόν και στην Premier League, νικώντας με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Οι Λονδρέζοι καθάρισαν ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Μάρκος Αλόνσο (27’) και Πούλισικ (40’), με τον Τσαλόμπα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 57ο λεπτό.

Τριάρα και για την Έβερτον, που παρότι βρέθηκε να χάνει από τη Σαουθάμπτον, επικράτησε τελικά 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» και μπήκε με το δεξί στην εποχή Μπενίτεθ.

Ο Άρμστρονγκ έβαλε μπροστά τους «αγίους» στο 22’, με Ριτσάρλισον (47’), Ντουκουρέ (76’) και Κάλβερτ-Λιούιν (81’) να ανατρέπουν τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος.

Την έκπληξη έκανε η Γουότφορντ, που επιβλήθηκε 3-2 της Άστον Βίλα χάρη σε τέρματα των Ντένις (10’), Σαρ (42’) και Ερνάντες (67’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον ΜακΓκιν (70’) και Ινγκς (90+7' πέν.).

Ντεμπούτο με τη Γουλβς έκανε ο Ζοσέ Σα, που είδε τον Βάρντι να τον νικά στο 41ο λεπτό και να χαρίζει στη Λέστερ τη νίκη με 1-0.

Τέλος, η Μπράιτον πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 (73’ Μοπέ, 78’ ΜακΆλιστερ – 2’ Ταρκόφσκι) επί της Μπέρνλι, ξεπερνώντας το ότι έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’.