Άρσεναλ-Τότεναμ 2-2: Ματσάρα και συμβιβασμός στο Λονδίνο

Αν και έχαναν με 0-2, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι

Ντερμπάρα με τα όλα της στο Λονδίνο, με την Άρσεναλ να μένει στο 2-2 με την Τότεναμ μετά από ένα παιχνίδι με άπειρες ευκαιρίες και τρελό ρυθμό για 90 λεπτά.

Στο 1ο λεπτό ο Πεπέ έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 6’ το σουτ του Μάιτλαντ Νάιλς κόντραρε σε σώματα. Στο 9’ ο Λακαζέτ με όλο το χώρο και το χρόνο από το ύψος της περιοχής έκανε τραγικό τελείωμα και στην κόντρα ο Λαμέλα έκανε ένα αδύναμο πλασέ, ο Λένο έχασε την μπάλα και ο Έρικσεν σε κενή εστία πλάσαρε για το 0-1.

Μάλιστα στο 18’ ο Σον έφυγε στην κόντρα από αριστερά, έκανε το σουτ με το δεξί αλλά ο Λένο έβγαλε εντυπωσιακά και στο 23’ ο Πεπέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ρόουζ έσωσε.

Από το κόρνερ ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε έξω στον Τορέιρα, που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 36’ ο Λένο απέκρουσε και πάλι ασταθώς μετά από στο του Κέιν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λένο είπε όχι εντυπωσιακά σε μακρινή εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τζάκα έκανε πέναλτι στον Σον, ο Άτκινσον το έδωσε και ο Κέιν έκανε το 0-2 από την άσπρη βούλα.

Στο 43’ η Άρσεναλ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Πεπέ να πλασάρει και τον Γιορίς να λέει όχι, αλλά στο 45+2’ ο Λακαζέτ πήρε όμορφα την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2.

Στο 46’ ο Γιορίς μπλόκαρε την κεφαλιά του Λακαζέτ, ενώ στο 52’ ο Λένο έπεσε κι έδιωξε το πλασέ του Σον και στο 56’ ο Γιορίς πραγματοποίησε νέα μεγάλη απόκρουση σε πλασέ του Γκουεντουζί. Από το κόρνερ ο Λακαζέτ πήρε την κεφαλιά και ο Κολάσινατς εξ επαφής με προβολή αστόχησε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Λακαζέτ έπιασε μακρινό σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 59’ το διαγώνιο σουτ του Κέιν, τράνταξε το δοκάρι της Άρσεναλ.

Το ματς είχε απίστευτο ρυθμό και στο 65’ ο Θεμπάγιος έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή με τον Γιορίς να σώζει και πάλι εντυπωσιακά ενώ στο 71’ ο Γκουεντουζί έβγαλε απίθανη κάθετη μπαλιά και ο Ομπαμεγιάνγκ με προβολή έκανε το 2-2.

Στο 75’ ο Γιορίς έσωσε και πάλι τα «σπιρούνια» μετά από σουτ του Τζάκα και στο 77’ μετά από κόρνερ και απομάκρυνση της άμυνας της Τότεναμ, ο Πεπέ έχασε απίστευτη ευκαιρία από το πέναλτι.

Η Άρσεναλ πίεσε κι άλλο και στο 79’ πέτυχε γκολ με τον Παπασταθόπουλο που ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 85’ το σουτ του Πεπέ πέρασε λίγο έξω όπως και το σουτ του Σισοκό στο 90+5'.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μάιτλαντ Νάιλς Παπασταθόπουλος, Νταβίντ Λουίζ, Κολάσινατς, Τορέιρα (63’ Θεμπάγιος), Τζάκα, Γκουεντουζί, Πεπέ, Λακαζέτ (67’ Μχιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Σάντσες, Βερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Ρόουζ, Γουίνκς, Έρικσεν, Σισοκό, Λαμέλα (60’ Άλι), Σον (79’ Λο Σέλσο), Κέιν.