Αυτό ήταν σωστό: Η Λιλ είναι πρωταθλήτρια Γαλλίας!

Η φοβερή Λιλ νίκησε με 2-1 την Ανζέ εκτός έδρας και εξασφάλισε το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Το... θαύμα ολοκληρώθηκε! Η καταπληκτική ομάδα της Λιλ ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ εκτός έδρας και έκοψε πρώτη το νήμα της Ligue 1, τερματίζοντας στο +1 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «λιλουά» απέφυγαν τα πολλά άγχη και καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το ματς, με τον Ντέιβιντ να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό και τον Γιλμάζ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 45’.. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Φουλζινί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως αυτό δεν ήταν ικανό να στερήσει τον τίτλο από τους φιλοξενούμενους.

Το φετινό πρωτάθλημα ήταν το πρώτο για τη Λιλ μετά από μια δεκαετία, με τους «dogues» να γίνονται η δεύτερη ομάδα που σπάει την κυριαρχία της Παρί Σεν Ζερμέν από το 2013 κι έπειτα, μετά τη Μονακό το 2017.

Οι Παριζιάνοι από τη μεριά τους βολεύτηκαν εντέλει με τη 2η θέση, καθώς επιβλήθηκαν με 2-0 της Μπρεστ εκτός έδρας, χάρη σε αυτογκόλ του Φεβρο στο 37ο λεπτό και το γκολ του Εμπαπέ στο 71'. Στο -2 από την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσερτίνο τερμάτισε η Μονακό, που έμεινε στο 0-0 με τη Λανς εκτός έδρας όμως ακόμα κι έτσι άφησε πίσω της τη Λιόν.

Η τελευταία... αυτοκτόνησε, καθώς ηττήθηκε με 3-2 (27' Ντόλμπεργκ, 50' Καμαρά, 57' Σαλιμπά - 14' Τόκο Εκαμπί, 43' Αουάρ) από την αδιάφρη Νις εντός έδρας. Έτσι, θα πάει στο Europa League μαζί με τη Μαρσέιγ, που έμεινε στο 1-1 με τη Μετς εκτός έδρας. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι, με τον Μπουλαγιά να ανοίγει το σκορ στο 97' και τον Μίλικ να ισοφαρίζει στο... 104' κι αφού το ματς είχε λήξει αλλά... άρχισε ξανά κατόπιν χρήσης VAR!

Στο δε Europa Conference League θα παίξει η Ρεν, που νίκησε με 2-0 (24' Γκιρασί, 50' Μπουριζό) τη Νιμ εντός έδρας.