Έβαλε στα... δίχτυα την Έβερτον η Τσέλσι!

Καταιγιστικοί οι «μπλε»

Τρομακτική... Τσέλσι!

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έπαιξε μπαλάρα, έκανε ότι ήθελε την Έβερτον και επικράτησε με το εμφατικό 4-0, έχοντας μάλιστα πλουραλισμό στην επίθεση και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Την ίδια ώρα, με αυτή τη νίκη κατάφερε να διατηρίσει απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της για την 4η θέση, δείχνοντας πως δύσκολα θα καταφέρουν να την χάσουν.

Η Τσέλσι μπήκε με τα... μπούνια στο ματς και πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Έβερτον, που δεν μπορούσε με τίποτα να κρατήσει την μπάλα και να απορροφήσει αυτή την πίεση. Κάπως έτσι, το γκολ του Μάουντ στο 14’ ήρθε φυσιολικά σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Πέδρο να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του μετά από επτά λεπτά. Σκορ που... ξεχείλωσε στην επανάληψη, αφού ο Γουίλιαν στο 51’ έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Ζιρού τρία λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 4-0 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Λονδρέζων.