Έπος στο Mubadala με νικητή τον Ράφα!

Ο Ναδάλ κατέκτησε το Mubadala World Tennis Championship επικρατώντας στις λεπτομέρειες

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά επίδειξης Mubadala World Tennis Championship στο Άμπου Ντάμπι, αφού ηττήθηκε σε έναν συγκλονιστικό τελικό από το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ράφα Ναδάλ, με 2-1 στα σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε κοντά στο να κερδίσει μέσα σε ένα διήμερο τους δύο πρώτους της παγκόσμιας κατάταξης, αφού χθες προκρίθηκε επί του Νόβακ Τζόκοβιτς, αλλά δεν το κατάφερε στις λεπτομέρειες στον τελικό με τον Ναδάλ.

Ο αγώνας μεταξύ του Έλληνα και του Ισπανού μόνο για ανεπίσημος δεν έμοιαζε, αφού έγινε μια φοβερή μάχη, ανάμεσα σε δύο σπουδαίους τενίστες, που διήρκεσε 3 ώρες και 20 λεπτά περίπου και τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το πρώτο σετ στο τάι - μπρέικ με 7-6. Μέχρι το 6-6 του σετ, κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν είχε καταφέρει να αποσπαστεί με δύο γκέιμ διαφορά και όλα κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ, με τον αποφασιστικό Τσιτσιπά να φτάνει στο 1-0 (6-3 στο τάι-μπρέικ).

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο σετ, αφού οι δύο αντίπαλοι προφύλασσαν το σερβίς τους κι έφτασαν βήμα – βήμα μέχρι το 5-5. Στο σημείο αυτό ο Ισπανός πήρε δύο συνεχόμενα γκέιμ, έφτασε στο 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Στο κρίσιμο τρίτο σετ, ο Ναδάλ μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα με 4-2 στα γκέιμ, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ισοφάρισε σε 4-4 και το σετ έφτασε στο 6-6. Εντέλει όλα κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ, όπου ο Ισπανός επικράτησε με 7-3.

Τα σετ: 7-6 (3), 5-7, 6-7(3)