«Έσπασε» τα δοκάρια το Βέλγιο, πήρε τον τελικό της… παρηγοριάς η Ιταλία

Στην τρίτη θέση του Nations League οι «ατζούρι»

Το Βέλγιο είχε τα… δοκάρια, αλλά η Ιταλία τον τρόπο να φτάσει στην -ανούσια- νίκη με 2-1 και την κατάκτηση της τρίτης θέσης στο φετινό Nations League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένταση, καλό ρυθμό, αλλά όχι τις «μεγάλες» φάσεις, κυρίως λόγω της… τσαπατσουλιάς στην τελική ενέργεια από αμφότερες τις ομάδες.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, με τον Σάλεμακερς να βλέπει το οριζόντιο δοκάρι να αποκρούει την προσπάθειά του, στο 25’, έχοντας στείλει ταυτόχρονα τον Ντοναρούμα στην απέναντι γωνία!
Η «σκουάντρα ατζούρα» από την άλλη, είχε την ευκαιρία να «σοκάρει» τον αντίπαλο της, στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Κιέζα βγήκε τετ α τετ με τον Κουρτουά, αλλά ο δεύτερος απεσώβησε το 1-0…

Ακόμα κι έτσι, ωστόσο, η Ιταλία πέτυχε τον στόχο της, «χτυπώντας» με το καλημέρα στην επανάληψη, αφού από εκτέλεση κόρνερ και ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Μπαρέλα, ήρθε το 1-0 μόλις στο 46’!

Το Βέλγιο έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά το σουτ του Μπατσουαγί… τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα!

Και σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι απάντησε εκ νέου με τον ίδιο τρόπο, πέντε λεπτά αργότερα...

Με γκολ, δηλαδή, έστω και με αμφισβητούμενο πέναλτι, με χρήση VAR, από την ανατροπή του Κιέζα από τον Καστάνιε και το εύστοχο χτύπημα του Μπεράρντι!

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν ακόμα περισσότερο, αλλά αντί για γκολ είχαν και… τρίτο δοκάρι, με τον Καράσκο στο 82’!

Τελικά, το Βέλγιο μείωσε σε 2-1, χάρη στο τέρμα του Ντε Κέτελερ -που είχε μπει αλλαγή στο 59’- τέσσερα λεπτά πριν την λήξη, αλλά… ως εκεί. Με την Ιταλία να φτάνει τελικά στην νίκη.