Γερμανία: Το Αμβούργο δεν πεθαίνει ποτέ

Κέρδισε και πάλι και ελπίζει στη σωτηρία

Φοβερά πράγματα κάνει το Αμβούργο που κέρδισε με θρίαμβο 3-1 το ντέρμπι παραμονής με τη Βόλφσμπουργκ και έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει πως θα προλάβει να σωθεί!

Με τη νίκη αυτοί οι «Δεινόσαυροι» μείωσαν στους δυο τη διαφορά τους από τους «Λύκους» με δυο αγώνες να απομένουν. Ο Λιούις Χόλτμπι σκόραρε και πάλι, με Γουντ και Βάλτσμιτ να σκοράρουν τα άλλα δυο. Για τη Βόλφσμπουργκ μείωσε με εκτέλεση φάουλ ο Μπρέκαλο.

Απίθανη εξέλιξη και στο Φράιμπουργκ-Κολωνία, με τη Φράιμπουργκ να κερδίζει στις καθυστερήσεις 3-2 ενώ οι «Μπίλι Γκόατς» επέστρεψαν από 2-0 που έχαναν! Με αυτό το αποτέλεσμα οι Φράιμπουργκ μπορεί να νιώθει άνετα για την υπόθεση παραμονή, αν και τα μπαράζ δεν τα έχει αποφύγει ακόμα.

Δυο γκολ σημείωσε ο Πέτερσεν και έφτασε τα 15 φέτος, ενώ για την Κολωνία ισοφάρισε στο 82’ και το 88’ με δυο γκολ ο Μπίτενκουρτ που σκόραρε και εις βάρος της Σάλκε προ εβδομάδας. Όμως ο Λούκας Χόλερ στο 93’ χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του και παράλληλα έριξε και μαθηματικά την Κολωνία.

Απώλειες είχε η Σάλκε για δεύτερη σερί εβδομάδα καθώς έμεινε στο 1-1 εντός με την Γκλάντμπαχ. Βέβαια μάλλον έσωσε ένα αφού έπαιζε με 10 παίκτες από το 13’ λόγω της αποβολής του Μπενταλέμπ. Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε στο 32’ με τον Ράφαελ για να έρθει ο Καλιτζιούρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να ισοφαρίσει με πέναλτι.

Η Μπάγερν είχε το μυαλό στη Ρεάλ και ξεκούρασε σχεδόν όλη την ομάδα αλλά και πάλι κέρδισε με 4-1 την Άιντραχτ δείχνοντας πως υπερέχει δραματικά των υπολοίπων η ίδια ενώ από την άλλη η Άιντραχτ «σκόρπισε» από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η αποχώρηση του Κόβατς. Τρεις ήττες με τρία γκολ διαφορά μετρούν από τότε. Ντόρτς, Βάγκνερ, Ραφίνια και Ζούλε τα γκολ της Μπάγερν, Αλέρ αυτό της Άιντραχτ.

Τέλος η Χέρτα με την Άουγκσμπουργκ έμειναν στην ισοπαλία 2-2 σε ένα ανοιχτό παιχνίδι.