Γιουνάιτεντ από ημίχρονο, επέστρεψε στον… ίσιο δρόμο (vid)

Η ομάδα του Ράνγκνικ έκλεισε το 2021 με νίκη

Μια κακή χρονιά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεισε με νίκη και… αισιοδοξία για ένα πολύ καλύτερο 2022!

Πετυχαίνοντας τρία γκολ ως το 35', οι «κόκκινοι διάβολοι» ξέσπασαν μετά την «γκέλα» με τη Νιούκαστλ και επικρατώντας άνετα 3-1 της Μπέρνλι, επέστρεψαν στον… ίσιο δρόμο, που δείχνει να έχει βάλει την ομάδα ο Ραλφ Ράνγκνικ!

Κόντρα στις «καρακάξες», θυμίζουμε, την περασμένη Δευτέρα (27/12), η Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνισή της επί των ημερών του Γερμανού τεχνικού και μάλλον έπρεπε να πει και… ευχαριστώ, αφού θα μπορούσε και να έχει χάσει το παιχνίδι! Απόψε (30/12), ωστόσο, στο τελευταίο ματς της σεζόν, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν μάτι που γυάλιζε και αυτό πιστώνεται, φυσικά, κυρίως στον… μετρ του είδους, σε ό,τι έχει να κάνει με τον ποδοσφαιρικό εγωισμό και την ψυχολογία, Ραλφ Ράνγκνικ.

Οι γηπεδούχοι, πράγματι, έβγαλαν εγωισμό, γεγονός, άλλωστε, που αποδεικνύεται από το ότι «καθάρισαν» μέσα σε μισή ώρα και κάτι ψιλά μία από τις πλέον σκληροτράχηλες ομάδες της Premier League!

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε τετ-α-τετ, το οποίο απλά δεν χάνεται για έναν παίκτη σαν τον Πορτογάλο, στο 8', όμως, το νέο κακό παίξιμο του CR7 έφερε το 1-0 με υπέροχο πλασέ από τον ΜακΤόμινεϊ! Στο 27', και ενώ η Γιουνάιτεντ είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, ήταν σειρά του ορεξάτου Σάντσο να απειλήσει, αλλά με τη βοήθεια του ποδιού του Μπεν Μι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, και σε αυτόν χρεώθηκε το γκολ!

Και στο 35', ο «χορός» ολοκληρώθηκε, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σπρώχνει την μπάλα σε κενή εστία, μετά το εκπληκτικό σουτ του ΜακΤόμινεϊ, που εξουδετέρωσε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, με αυτό το γκολ ο Πορτογάλος έφτασε τις 121 διαφορετικές ομάδες, που έχουν πέσει… θύμα του!

Τρία λεπτά αργότερα, πάντως, ο Λένον με ωραία προσπάθεια και όμορφο πλασέ στην απέναντι γωνία μείωσε σε 3-1 για την Μπέρνλι, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο, ωστόσο, μάλλον οι ομάδες σκέφτονταν το… ρεβεγιόν!

Οι γηπεδούχοι «κατέβασαν» ταχύτητα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν κάτι παραπάνω και κάπως έτσι έμεινε μέχρι το φινάλε αυτό το 3-1, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να τελειώνει ιδανικά το 2021, παραμένοντας, μάλιστα, αήττητη για 10η σερί φορά!