Η Λάτσιο «ξέρανε» τη Γιουβέντους!

Η ομάδα της Ρώμης σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα

Η Λάτσιο τιμώρησε την επιλογή της Γιουβέντους να μείνει πίσω και να υπερασπιστεί το προβάδισμα που απέκτησε στο 15ο λεπτό και, με γκολ στο 95', η ομάδα της Ρώμης, χωρίς τον Τσίρο Ιμόμπιλε, έμεινε όρθια και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, 1-1, στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να επισκέπτονται τα αντίπαλα καρέ, χωρίς, ωστόσο, να φανούν απειλητικές.
Στη πρώτη, αξιοσημείωτη, φάση του ντέρμπι η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ. Στο 15' ο Κουαδράδο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρονάλντο άπλωσε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ του Πορτογάλου, η Λάτσιο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 21ο λεπτό απείλησε όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ράντου, στόχευσε τον Μουρίκι, ο οποίος δεν κατάφερε να φτάσει στην μπάλα για να την σπρώξει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν στο 37' όταν έκλεψαν την μπάλα, ο Ρονάλντο δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μουρίκι δεν βρήκε στόχο και στο 43' ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Ρέινα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Πορτογάλο, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ, με τον Ρέινα να αποκρούει.

Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, στην επανάληψη, η Λάτσιο έκανε τρεις αλλαγές, κυκλοφορούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή της Γιουβέντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά και προσπαθούσαν να "χτυπήσουν" στις αντεπιθέσεις. Στο 58' οι πρωταθλητές απείλησαν με το σουτ του Ραμπιό να το βγάζει ο Ρέινα. Η Λάτσιο αδυνατούσε να απειλήσει σοβαρά και η Γιουβέντους έδειχνε να διαχειρίζεται το προβάδισμα που απέκτησε στο πρώτο ημίχρονο. Μόνο που στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καϊσέδο βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Σέζνι, χαρίζοντας στη Λάτσιο τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ατσέρμπι, Ράντου (54' Χουντ), Φελίπε, Μάρουσιτς, Κατάλντι (78' Ακπρό), Αλμπέρτο (78' Περέιρα), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φαρές (54' Λατσάρι), Μουρίκι (54' Καϊσέδο), Κορέα

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντεμιράλ, Κουαδράδο, Φραμπίτα, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Κουλουσέβσκι (76' ΜακΚένι), Μοράτα (88' Μπερναρντέσκι), Ρονάλντο (76' Ντιμπάλα)