Η Πόρτο... έκλεισε το σπίτι της Γιουβέντους!

Δραματικό παιχνίδι και πρόκριση στην παράταση για τους Πορτογάλους!

Μπορεί η Γιουβέντους να επιβλήθηκε 3-2 της Πόρτο στην παράταση, όμως οι Πορτογάλοι πανηγύρισαν την πρόκριση στο θρίλερ του Τορίνο χάρη στα εκτός έδρας γκολ.

Τελικά το παραμύθι είχε... δράκους! Σε ένα απίστευτο θρίλερ, η Γιουβέντους νίκησε με 3-2 την Πόρτο στην παράταση όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατραπεί η ήττα με 2-1 στην Πορτογαλία.

Τρομεροί οι Κιέζα και Ολιβέιρα, που είχαν από δύο γκολ αμφότεροι, με τον Ραμπιό να σκοράρει κι αυτός σε ένα τρομερό ματς που τα είχε όλα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν... φορτσάτες και μόλις στο 6’ ο Ταρεμί είδε την κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι της Γιούβε. Εντέλει, στο 19’ ήρθε το γκολ για τους Πορτογάλους, με τον Ολιβέιρα να αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε ο Ιρανός επιθετικός από τον Ντεμιράλ.

Οι «μπιανκονέρι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και τους πήρε μερικά λεπτά να συνέλθουν, κατά τα οποία οι Πορτογάλοι είχαν μερικά ακόμα καλά σουτ.

Τελικά, οι Ιταλοί έφτασαν ανέβηκαν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση 27’, όμως ο Μαρκεζίν είπε «όχι» στον Μοράτα από πολύ κοντά. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με τους «δράκους» να κρατούν με σχετική άνεση το προβάδισμα.

Η «βέκια σινιόρα» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε, καθώς στο 49’ ο Κιέζα ισοφάρισε με δυνατό πλασέ από κοντά μετά από στρώσιμο του Ρονάλντο.

Σαν να μην έφτανε αυτό στους Πορτογάλους, ήρθε η ανόητη αποβολή του Ταρεμί στο 54’ μετά από δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά να αφήσει την ομάδα του Κονσεϊσάο με παίκτη λιγότερο για σχεδόν ένα ημίχρονο.

Στο 56’ ο Κιέζα έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ όμως προ κενής εστίας –και όντας υπό πίεση από τον Πέπε- έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 63’ ωστόσο ήταν πιο εύστοχος και με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουαδράδο έκανε την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά τους περίπου μισή ώρα για να βάλουν το γκολ που θα τους έστελνε στα προημιτελικά χωρίς παράταση, ωστόσο δεν στάθηκαν τυχεροί. Με το ματς να έχει φτάσει στις καθυστερήσεις, ο Μοράτα είδε να ακυρώνεται γκολ του για οφσάιντ, ενώ στο 3ο λεπτό του επιπλέον χρόνου το τρομερό σουτ του Κουαδράδο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε, έτσι, στην παράταση, εκεί όπου έκαναν την εμφάνισή τους η κούραση και τα νεύρα. Μετά όμως από ένα κακό πρώτο 15λεπτο, στο δεύτερο έγινε... χαμός! Στο 115' ο Ολιβέιρα σκόραρε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έφερε την Πόρτο αγκαλιά με την πρόκριση, όμως δύο λεπτά αργότερα μία κεφαλιά του Ραμπιό έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «μπιανκονέρι»! Παρ' όλα αυτά, άλλη εναλλαγή στο σκορ δεν υπήρξε, με τους «δράκους» να παίρνουν μία τεράστια πρόκριση και τη Γιούβε να πηγαίνει σπίτι της νωρίς.

MVP: Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα ξεπέρασε τον Φεντερίκο Κιέζα καθώς μπορεί να σκόραραν αμφότεροι αλλά ο Πορτογάλος έκρινε τελικά την πρόκριση. Τρομερή εμφάνιση από τον πρώην μέσο του ΠΑΟΚ, παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου επάξια.

Δείτε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι (75’ Ντε Λιχτ), Ντεμιράλ, Σάντρο, Αρτούρ (102’ Κουλουσέφσκι), Ραμπιό, Κιέζα (102’ Μπερναρντέσκι), Ράμσεϊ (75’ ΜακΚένι), Ρονάλντο, Μοράτα.

Στον πάγκο: Πινσόλιο, Μπουφόν, Κιελίνι, Ντι Πάρντο, Ντράγκουσιν, Φραμπότα, Φατζιόλι.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρκεζίν, Μαναφά, Μπεμπά, Πέπε, Ζαϊντού (71’ Ντίας), Κορόνα (118’ Λέιτεζ0, Ολιβέιρα (118’ Λουμ), Ουρίμπε (90’ Γκρούγιτς), Οτάβιο (61’ Σαρ), Μαρεγκά (106’ Μαρτίνεθ), Ταρεμί.

Στον πάγκο: Κόστα, Άντερσον, Εβανίλσον, Νάνου, Βιέιρα.