Η τιτανομαχία έβγαλε Νόλε

Ο Σέρβος πέταξε έξω τον Φέντερερ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε άψογο παιχνίδι και ξεπέρασε με νίκη στα τρία σετ το εμπόδιο του Ρότζερ Φέντερερ, παίρνοντας την πρόκριση για 8η φορά στην καριέρα του, στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν…

Δεν είχε χάσει ποτέ ημιτελικό στη Μελβούρνη μέχρι σήμερα. Και με αυτή την απόδοση που έπιασε την Πέμπτη, δεν θα μπορούσε να ηττηθεί ούτε φέτος.

Ο Σέρβος συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του και προκρίθηκε για 2η σερί χρονιά και 8η συνολικά στην καριέρα του, στον μεγάλο τελικό του Major της Αυστραλίας.

Αν και δυσκολεύτηκε αφάνταστα στο εναρκτήριο σετ του αγώνα με τον Φέντερερ, βρήκε τον τρόπο να φύγει από τη Rod Laver Arena, παραδίδοντας μαθήματα ψύχραιμου τένις.

Τέταρτη συνεχόμενη straight sets νίκη για το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, που αν καταφέρει την Κυριακή και κατακτήσει τον 8ο τίτλο του στη Μελβούρνη, θα “εκθρονίσει” τον Ράφα Ναδάλ από την κορυφή του κόσμου.

Μετά από 2 ώρες και 16 λεπτά ο Νόλε επικράτησε με 7-6(1), 6-4, 6-3 του 38χρονου Ελβετού και πέτυχε έτσι την 27η νίκη του στο τρομερό μεταξύ τους rivalry.

Όσον αφορά τα του αγώνα, μνήμες… Wimbledon 2019 ξύπνησαν στον Ρότζερ, ο οποίος έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του στο πρώτο σετ.

Αν και προηγήθηκε με 1-4, 0-40 και στη συνέχεια με 2-5, ο Σέρβος κατάφερε να επιστρέψει κερδίζοντας πέντε από τα τελευταία έξι γκέιμς του σετ.

“Θα μπορούσε κάλλιστα το πρώτο σετ να πάει στον Ρότζερ. Ξεκίνησε πολύ καλά και εγώ ήμουν νευρικός.

Πρέπει να του δώσω δημόσια ένα μεγάλο RESPECT όμως, που βγήκε να παίξει σήμερα. Ήξερα ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση, ήταν τραυματίας. Το καταλάβαινε κανείς και από τις κινήσεις του, παρ’ όλα αυτά τα έδωσε όλα στο court.

Στην αρχή του αγώνα δεν είχα σωστό πλάνο, δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ όσο έπρεπε στο ματς και είχε μεγάλο προβάδισμα. Σιγά-σιγά όμως έβρισκα ρυθμό και ψυχολογικά ήταν πολύ σημαντικό που γύρισα από τόσο δύσκολη θέση, για να κάνω το 1-0 υπέρ μου”, τόνισε ο Νόλε στην on court συνέντευξή του αμέσως μετά το ματς.

Το πρώτο σετ ήταν και το μοναδικό στο οποίο ο Νόλε δυσκολεύτηκε πραγματικά.

Τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο, ο Φέντερερ δεν μπόρεσε να φτάσει καν σε μπρέικ πόιντ και ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε 2/5 ευκαιρίες που δημιούργησε για να “σκουπίσει” τον ημιτελικό με ένα μπρέικ σε κάθε ένα από τα επόμενα κομμάτια της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη ο Νόλε συνέχισε το τρομερό σερί του κόντρα στον Φέντερερ, διευρύνοντας το αήττητο του κόντρα στον Ελβετό σε αγώνες Grand Slam, στο 6-0. Από το 2012 έχει να ηττηθεί από τον Ελβετό ο Τζόκοβιτς, που πλέον του έχει πάρει για τα καλά τον αέρα.

Όσον αφορά τα στατιστικά του αγώνα τώρα, ο Σέρβος βρέθηκε ακόμη μια φορά σε πολύ καλή ημέρα όταν σέρβιρε. Κέρδισε 69/102 πόντους πίσω από το σερβίς του και εκμεταλλευόμενος τα άσχημα ποσοστά του αντιπάλου του στο 2ο σερβίς, “πλήγωσε” ανεπανόρθωτα τον Ρότζερ.

Πιο συγκεκριμένα, ο 38χρονος “Βασιλιάς” τελείωσε το ματς με μόλις 15/36 (42%) κερδισμένους πόντους εκεί και επέτρεψε στον Τζόκοβιτς να φτάσει 11 φορές σε μπρέικ πόιντ (4/11).

Στα πέντε χαμένα (2/7) σταμάτησε το κοντέρ για τον Ελβετό.

Aπό: tennis24.gr