Και τώρα… άντε πιάστε τη Ρεάλ! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε τον Μπενζεμά νωρίς με τραυματισμό, αλλά Βινίσιους και Γιόβιτς έκαναν τη… δουλειά και η «βασίλισσα» έφυγε με μεγάλο «διπλό» από τη Σοσιεδάδ (0-2) και «χάθηκε» στην κορυφή!

Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρότι έχασε μόλις στο 17' τον Καρίμ Μπενζεμά λόγω τραυματισμού, Βινίσιους και Γιόβιτς έκαναν τη… δουλειά και η «βασίλισσα» έφυγε με μεγάλο «διπλό» από τη Σοσιεδάδ (0-2) και «χάθηκε» στην κορυφή!

Πλέον οι Μαδριλένοι έχουν 39 βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά από 16 αγωνιστικές στη La Liga, με τη Σεβίλλη να έχει 31, αλλά με ματς λιγότερο, και τη συμπολίτισσά της, Μπέτις να «σκαρφαλώνει» 3η με 30, έπειτα από το «τρίποντο» στην Μπαρτσελόνα! Από εκεί και πέρα, η Ατλέτικο, που γνώρισε και εκείνη ήττα-σοκ στην έδρα της από τη Μαγιόρκα, έχει 29, επίσης με παιχνίδι λιγότερο, όσους και η Σοσιεδάδ, η οποία αρχίζει να ξεφουσκώνει…

Το παιχνίδι στο Σαν Σεμπαστιάν στράβωσε από πολύ νωρίς για την βασίλισσα, όταν μόλις στο 17ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά αποχώρησε με πρόβλημα στο ισχίο.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα, όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε, αλλά άλλαξε τακτική και έφτσε σε μία ακόμα πειστική νίκη.

Ο Έντερ Μιλιτάο σκούπιζε πραγματικά τα πάντα πίσω (οι Βάσκοι τελείωσαν το ματς δίχως τελική on target) και όσο περνούσε το ματς ήταν φανερό ότι η Ρεάλ Μαδρίτης έψαχνε την μία φάση για να κλειδώσει το ματς.

Αυτή ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν ο Βινίσιους έπειξε άψογα το ένα-δύο με τον Λούκα Γιόβιτς και με συρτό σουτ έκανε το 0-1 (47’).

Πριν καλά καλά η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέλθει ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα. Ο Σέρβος που ήρθε από τον πάγκο με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 0-2 (57’) και έβαλε από νωρίς τίτλους τέλους στο ματς.

Ο απίστευτος Μιλιτάο συνέχιζε να καθαρίζει τα πάντα, στην πραγματικότητα πιο κοντά ήταν το ματς στο 0-3 (κλασικό χαμένο τετ-α-τετ του Βινίσιους στο 86ο λεπτό), παρά στο 1-2, αφού η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπλόκαρε εντελώς απέναντι σε μία αλάνθαστη άμυνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε ένα ακόμα δύσκολο ματς (0-2) βρίσκεται ήδη στο +8 από την δεύτερη Σεβίλλη (έχει ματς λιγότερο) και όπως κυλάει η σεζόν ελάχιστοι πιστεύουν ότι μπορεί να χάσει αυτό το πρωτάθλημα…