«Καθάρισε» την Εσθονία και έφυγε για Κατάρ το Βέλγιο, μόνο αν χάσει… μπλέκει η Ουαλία! (vid)

Δεν καταλαβαίνουν από απουσίες οι Βέλγοι!

Χωρίς αρκετούς βασικούς στη σύνθεσή τους, οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν 3-1 την Εσθονία και εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για τα γήπεδα του Κατάρ!

Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, έληξε… μόνο 1-0 με το γκολ του Μπεντέκε (11'), καθώς Ντε Μπρόινε, Βανάκεν και Αζάρ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, το Βέλγιο «καθάρισε». Πρώτα, στο 53ο λεπτό, ο Καράσκο πέτυχε γκολάρα με μακρινό σουτ, αλλά οι Εσθονοί κατάφεραν να μειώσουν με τον Σόργκα στο 70ό λεπτό, για να έρθει η άμεση «απάντηση» των γηπεδούχων, με τον Τοργκάν Αζάρ, μετά από ωραία ασίστ του Ντε Μπρόινε, να τελειώνει τη… δουλειά!

Φαβορί για τη δεύτερη θέση, εξάλλου, παρέμεινε η Ουαλία μετά το 5-1 επί της Λευκορωσίας, στο 100ό ματς της καριέρας του Γκάρεθ Μπέιλ!