Κορυφή η Σίτι, ποδαρικό η Τότεναμ(vids)

Καθάρισαν τα φαβορί

Δεν είχαν διάθεση να αφήσουν περιθώρια στους αντιπάλους τους τα φαβορί στην πρέμιερ λιγκ την Τετάρτη(3/4), με τις Μαν. Σίτι, Τότεναμ και Τσέλσι να παίρνουν καθαρές νίκες.

Η Σίτι υποδέχθηκε την Κάρντιφ και τη σφυροκόπησε από νωρίς για να το καθαρίσει, κάτι που φάνηκε πως θα συμβεί όταν ο Ντε Μπρούινε σκόραρε στο 6’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, έλειπαν τα καλά τελειώματα, όμως βρήκε ένα γκολ πριν το ημίχρονο με το σουτ του Σανέ για να νιώσει πιο άνετα. Στην επανάληψη ο Φόντεν είχε δοκάρι και καλές ευκαιρίες αλλά δεν το καθάρισε και στο τέλος η Κάρντιφ μπορούσε να μειώσει και να αγχώσει τους «Πολίτες». Στους 32 αγώνες και στο +1 από τη Λίβερπουλ η ομάδα του Κουαρδιόλα.

Ποδαρικό με το δεξί στο νέο της γήπεδο για την Τότεναμ, που κέρδισε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας και τερμάτισε ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη. Ο Χάρι Κέιν έψαχνε μανιωδώς το γκολ αλλά δεν ήταν η βραδιά του. Πρωταγωνίστησαν οι Έρικσεν και Σον που έβαλαν τα γκολ. Στους 64 και την τρίτη θέση οι «Πετεινοί».

Εύκολο βράδυ και για την Τσέλσι, που «καθάρισε» με 3-0 την Μπράιτον. Ο Αζάρ επέστρεψε στην ενδεκάδα και αναμενόμενα ήταν ο πρωταγωνιστής με γκολ και ασσίστ στον Λόφτους-Τσικ. Ασσίστ κατέγραψε στο ντεμπούτο του στην ενδεκάδα της Τσέλσι σε αγώνα πρέμιερ και ο Καλούμ Χάτσον-Οντόι στο πρώτο γκολ που έβαλε ο Ζιρού.