Κυρίαρχη Αταλάτα, «καθάρισε» τη Νάπολι και προκρίθηκε στον τελικό

Θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στη Γιουβέντους

Ήταν αποφασισμένη για τον τελικό και το απέδειξε! Με μία -κάτι παραπάνω- από πειστική εμφάνιση, η Αταλάντα την Τετάρτη (10/2) επικράτησε 3-1 της Νάπολι στο «Ατλέτι Ατζούρι Ντ'Ιτάλια» στον αγώνα ρεβάνς του 0-0 του «Σαν Πάολο». Έτσι, οι «μπεργκαμάσκοι» πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί όπου θα συναντήσουν τη Γιουβέντους, στην πρώτη μεταξύ τους σύγκρουση σε αυτή τη φάση του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και απειλώντας σε αρκετές περιπτώσεις τα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα, ανταμείφθηκαν άμεσα γι’ αυτό το δυναμικό τους «μπάσιμο» στην αναμέτρηση, καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο16’.

Την αρχή έκανε ο Ντουβάν Ζαπάτα στο 10’ με δυνατή σουτάρα εκτός της μεγάλης περιοχής της ομάδας του Κώστα Μανώλά, ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο. Ύστερα από έξι λεπτά η μπάλα… χάθηκε και μετά από ωραίους συνδυασμούς η μπάλα έφτασε στον Ματέο Πεσίνα, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματα του κλαμπ του με σου από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσαν να μειώσουν στο σκορ (2-1) με κοντινό σουτ του Ίρβινγκ Λοσάνο στο 53’, ύστερα από φάση διαρκείας των Ναπολιτάνων και πρέσινγκ στην αντίπαλη άμυνα. Παρόλα αυτά, δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ τους. Η Αταλάντα όχι μόνο συνέχισε να απειλεί, αλλά κατάφερε να φτάσει και στο 3-1 στο 78’ χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πεσίνα, το οποίο θύμισε αρκετά το πρώτο του. Ουσιαστικά κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί, με την ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι να παίρνει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.