Μ. Γιουνάιτεντ - Μ. Σίτι 1-2: «Αφεντικό» της πόλης και της Πρέμιερ Λιγκ η Σίτι

Νίκη στο ντέρμπι κορυφής για την Μάντσεστερ Σίτι με 1-2

Ιστορική νίκη στο ντέρμπι του Μάντσεστερ με 1-2 για την Μάντσεστερ Σίτι. Όχι μόνο έγινε το απόλυτο «αφεντικό» της πόλης, αλλά και της Πρέμιερ Λιγκ. Η Σίτι γίνεται απόψε η πρώτη ομάδα που διατήρησε για 14 συνεχόμενες αγωνιστικές το αήττητό στην Πρέμιερ Λιγκ και εκτός αυτού εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 βαθμούς από την πλέον 2η Γιουνάιτεντ, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Αγγλία. Τα γκολ της αναμέτρησης ήρθαν από τον Σίλβα (43’), ισοφάρισε προσωρινά η Γιουνάιτεντ με Ράσφορντ (45+) και ο Οταμέντι (54’) σκόραρε το χρυσό γκολ της αναμέτρησης.

Ά Ημίχρονο:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ντέρμπι στο «Όλντ Τράφορντ», με την Σίτι να έχει την κατοχή και να κρατά περισσότερο την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Μετά τα 10’ πιο επιθετική ήταν η Σίτι που επιχείρησε με κάποια σουτ των Στέρλιγκ και Χεσούς, να πετύχει γκολ, ωστόσο ο Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα. Μάλιστα οι δυο αυτοί παίκτες ήταν ιδιαίτερα κινητικοί και ορεξάτοι στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα της Γιουνάιτεντ. Από την άλλη η ομάδα του Μουρίνιο έμοιαζε ανήμπορη να ανταπεξέλθει στον αγώνα και παρακολουθούσε παθητικά την αναμέτρηση. Στο 42’ η Σίτι έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Σανέ κατέβασε μετά από σέντρα, κοντρόλαρε και σούταρε, ο Ντε Χέα εκτινάχθηκε και έκανε εκπληκτική απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Πολίτες πήραν αυτό που δικαιούνταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν άλλο εκτός από το γκολ. Μετά από κερδισμένο κόρνερ, ο Σίλβα από κοντά έκανε την προβολή, νίκησε τον πορτιέρο της Γιουνάιτεντ και έγραψε το 1-0. Αμυντική αδράνεια και ατομικό λάθος του Λουκάκου. Το γκολ της Σίτι λειτούργησε αφυπνιστικά για τους Κόκκινους Διαβόλους που άρχισαν να επιτίθενται και μάλιστα στην πρώτη ευκαιρία που βρήκαν ισοφάρισαν σε χρόνους καθυστερήσεων. Ο Ντέλφ έκανε λάθος, ο Ράσφορντ πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Έντερσον στο 45+2, για το 1-1.

Β’ Ημίχρονο:

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 1-2 η Σίτι με τον Οταμέντι στο 54’. Και πάλι το γκολ προήλθε από ατομικό λάθος του Λουκάκου στην άμυνα όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Βέλγος φορ βρέθηκε στην άμυνα, έδιωξε όμως λανθασμένα, πασάροντας στην ουσία στον Οταμέντι, που από κοντά ευστόχησε για το 1-2. Ο Γκουαρντίολα μετά την επίτευξη του γκολ άλλαξε τακτική στην ομάδα της Σίτι, βγάζοντας τον Χεσούς και βάζοντας τον Μαγκαλά, έναν καθαρά αμυντικογενή παίκτη, για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Ακολούθως, η Σίτι δεν έριξε ρυθμούς, παρότι κέρδιζε τον αγώνα και στο 71’ χρειάστηκε η μεγάλη κλάση του Ντε Χέα για να μην γίνει το 1-3 από το δυνατό σουτ του Ντε Μπρούιν. Στο 75΄ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ να απειλήσει και αυτό έγινε με δυνατό σουτ από τα πλάγια δεξιά με τον Ράσφορντ και τον Έντερσον να λέει όχι. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Μουρίνιο τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας μέσα Ιμπραΐμοβιτς και Μάτα Στο 84’ οι Κόκκινοι Διάβολοι έχασαν τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Έντερσον με μεγάλες αποκρούσεις κράτησε το πολύτιμο 1-2. Πρώτα ο Λουκάκου από κοντά έκανε το σουτ, ο Έντερσον απέκρουσε, ο Ζλάταν σούταρε ξανά σε δεύτερο χρόνο, αλλά ο Έντερσον σταμάτησε την μπάλα για δεύτερη φορά μέσα στην ίδια φάση. Στο 89’ η Σίτι απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να «σκοτώσει» το παιχνίδι, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα έπιασε ένα δυνατό σουτ ωστόσο ο Ντε Χέα έβγαλε την απόκρουση. Προς το τέλος του αγώνα οι Πολίτες κρατούσαν την μπάλα, σπαταλώντας τον χρόνο που απέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του Μάικλ Όλιβερ, με το οποίο πανηγύρισαν τεράστια νίκη μέσα στο γήπεδο των μισητών τους αντιπάλων.

Συνθέσεις:

Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Νταβίντ Ντε Χέα, Σμόλιγκ, Ρόχο (Λίντελοφ 46'), Βαλένσια, Ερρέρα (Μάτα 82'), Μάτιτς, Γιάνγκ, Λίνγκαρτ (Ιμπραΐμοβιτς 76'), Λουκάκου, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Οταμέντι, Κομπανί (Γκουντογκάν 46'), Γουόλκερ, Ντέλφ, Σίλβα, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούιν, Γκάμπριελ Χεσούς (Μανγκαλά 59'), Στέρλιγκ, Σανέ (Μπερνάρντο Σίλβα 88')

Κίτρινες: Ρόχο (35’), Ράσφορντ (63’), Ερρέρα (79’), Γιάνγκ (90’) / Γουόλκερ (4’), Σίλβα (73’)