Μαν.Γιουνάϊτεντ-Μπόρνμουθ 4-1: Επέστρεψε το χαμόγελο στο Old Trafford(vid)

Εκπληκτικός Πογκμπά για ακόμα ένα παιχνίδι

Μέχρι τώρα, όλα καλά για τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ που πέτυχε τρίτη νίκη σε τρεις αγώνες με το 4-1 επί της Μπόρνμουθ. Για άλλο ένα ματς έλαμψε με την απόδοσή του ο Πολ Πογκμπά που με δυο γκολ και μια ασσίστ έφτασε τα τέσσερα και τρεις ασσίστ σε τρία ματς με το Νορβηγό στον πάγκο! Γκολ στην επιστροφή του για Λουκακού, σκόραρε κι ο Ράσφορντ ενώ αποβλήθηκε ο Μπαγί.

Ο αγώνας

Με φόρα από τις προηγούμενες νίκες της μπήκε στον αγώνα η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από την εκπληκτική ενέργεια του Ράσφορντ που μοίρασε έτοιμο γκολ στον Πογκμπά μόλις στο 5’ που το έβαλε με προβολή. Δεν ήταν ακριβώς εντυπωσιακοί στο παιχνίδι τους οι «Κόκκινοι Διάβολοι» στη συνέχεια, αλλά μπορούσαν να ελέγχουν τον αγώνα και στο 33’ στην επόμενη σημαντική φάση τους σκόραραν και πάλι. Ο Ερέρα αυτή τη φορά με σέντρα σημάδεψε τον Πογκμπά που σκόραρε με το κεφάλι. Στο 45’ ήρθε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Σόλσκιερ, όταν ο Μαρσιάλ έστρωσε στο Ράσφορντ που από κοντά συνέχισε το πάρτι. Ευφορία που ήρθε να κοπάσει η κεφαλιά του Ακέ στις καθυστερήσεις από τη σέντρα του Μπρουκς.

Τελικά ο…συναγερμός που σήμανε από τη μείωση του σκορ από τη Μπόρνμουθ δεν ήταν για μεγάλες ανησυχίες αφού η Γιουνάϊτεντ είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε με περαιτέρω μείωση του σκορ. Είχε βέβαια μια φάση που μπορούσε να δοθεί πέναλτι εις βάρος του Μπαγί αλλά ο Ιβοριανός τη γλίτωσε…προσωρινά όπως φάνηκε. Στο 70’ ο Σόλσκιερ έβαλε στο ματς τον Ρομελού Λουκακού και του πήρε δυο λεπτά να σκοράρει όταν μετά την μπαλιά του Πογκμπά πλάσαρε τον Μπέγκοβιτς και διαμόρφωσε το 4-1. Ο σκόρερ τη στιγμή που έγινε η πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ. Όλα έμοιαζαν τελειωμένα με τους προπονητές να σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι όταν ο Μπαγί εντελώς αναίτια έκανε ένα δυνατό τάκλιν στη μεσαία γραμμή και αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Στο υπόλοιπο ο Πογκμπά και οι συμπαίκτες του έψαξαν το χατ τρικ για το Γάλλο, θα ήταν το πρώτο, αλλά δεν το πέτυχαν.