Με το… δεξί στη μετά-Μέσι εποχή η Μπαρτσελόνα!

Ιδανικό ξεκίνημα κόντρα στη Σοσιεδάδ

Ξαφνικά... αγχώθηκε, αλλά εντέλει νικηφόρο ντεμπούτο στη La Liga και για την Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί την Κυριακή (15/8) -στον απόηχο της ιστορικής αποχώρησης του Λιονέλ Μέσι από τις τάξεις τους αλλά και των αντιδράσεων των φίλων τους προς τον Ζοάν Λαπόρτα- επικράτησαν 4-2 υποδεχόμενοι τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νου» για την 1η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Σε μια αναμέτρηση που η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στο 59'. Ωστόσο, είδε την, ακίνδυνη μέχρι το 80', Ρεάλ Σοσιεδάδ να φορτσάρει και να πετυχαίνει δύο τέρματα, κάνοντας δραματικά τα τελευταία λεπτά. Μέχρι, να έρθει ο Σέρχι Ρομπέρτο να ηρεμήσει τους 30 χιλιάδες φίλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 19' με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Ζεράρ Πικέ. Με τον κεντρικό αμυντικό της «Μπάρτσα» να αποθεώνεται -λόγω της κίνησης, στην οποία είχε προβεί, με τη μείωση του συμβολαίου του- και τον Μέμφις Ντεπάι να βγάζει την πρώτη του ασίστ στο ισπανικό πρωτάθλημα (με εκτέλεση φάουλ).

Λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό και προς τιμήν του αριθμού που φορούσε στο μεγαλύτερο κομμάτι της καριέρας του στην Μπαρτσελόνα ο Λιονέλ Μέσι, οι φίλοι των «μπλαουγκράνα» είχαν τραγουδήσει ρυθμικά, για ακόμα μια φορά, το όνομα του μέχρι πρότινος ηγέτη της ομάδας τους.

Ακόμα μια κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αυτή τη φορά από τον Μπρέιθγουεϊτ, μετά από παράλληλο γύρισμα του Ντε Γιονγκ, έφερε το 2-0 για το σύνολο του Κούμαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Η Μπαρτσελόνα μπήκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δανό στράικερ να σκοράρει εκ νέου στο 59' και να κάνει το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, ξαφνικά… ξύπνησε η Σοσιεδάδ, η οποία μπήκε στο παιχνίδι χάρη στο διαγώνιο σουτ του Λομπέτε (82') και την απευθείας φαουλάρα του Ογιαρθάμπαλ (85'). Με τον Σέρχι Ρομπέρτο να έρχεται να επαναφέρει την… τάξη στο 90'+1' και να διαμορφώνει το τελικό 4-2.