Με… φόρα από πέρσι η Γουέστ Χαμ, «σφυροκόπησε» τη Νιούκαστλ!

Ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα του Λονδίνου

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Γουέστ Χαμ, που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Νιούκαστλ (2-4) και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Premier League.

Με… φόρα από την καταπληκτική πορεία της στην περσινή Premier League, η Γουέστ Χαμ πέρασε σαν σίφουνας από το Νιούκαστλ (2-4) και απέδειξε ότι και φέτος θα είναι ανταγωνιστική.

Παράλληλα, τα «σφυριά» έσπασαν την αρνητική παράδοση που είχαν σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, όπου μετρούσαν 5 σερί ήττες!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν στο 5’ με τον Κάλουμ Γουίλσον να σκοράρει από κοντά, σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Σεν-Μαξιμέν.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μόγες δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν άμεσα: στο 18’, ο Κρέσγουελ ισοφάρισε με διαγώνια σέντρα-σουτ.

Στο 40’, οι «καρακάξες» ανέκτησαν το προβάδισμά τους, με τον Μέρφι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Κι ενώ το πρώτο ημίχρονο ανήκε στη Νιούκαστλ, η Γουέστ Χαμ έδειξε χαρακτήρα και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Τα «σφυριά» έφτασαν στην ισοφάριση στο 53’, με τον Αντόνιο να σεντράρει από αριστερά και τον Μπενραχμά να νικάει με κεφαλιά τον Γούντμαν.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φορνάλς κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Αντόνιο αστόχησε από την «άσπρη βούλα», με τον Σούτσεκ να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 2-3.

Με δυνατό σουτ του Αντόνιο στο 66’, η Γουέστ Χαμ ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή και σφράγισε την επικράτησή της (2-4).