Μόνη πρώτη στην κορυφή η 'Ιντερ!

Κέρδισε την Λάτσιο στο μεγάλο ντέρμπι

Με δύο γκολ του Λουκάκου η Ιντερ επιβλήθηκε 3-1 της Λάτσιο στο Meazza και πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A.

Τεράστια νίκη σε μια αγωνιστική που Μίλαν και Γιουβέντους έχασαν πήρε η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, καθώς οι Nerazzurri λύγισαν την Λάτσιο και για πρώτη φορά φέτος θα κλείσουν μια αγωνιστική στην κορυφή της Serie A. Πρωταγωνιστής με δύο γκολ και ασίστ ήταν ο Ρομέλου Λουκάκου που έπιασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη θέση των σκόρερ.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το ματς, με τις ομάδες να εναλλάσονται στην κατοχή. Η Ιντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Λαουτάρο στο 12’ και δέκα λεπτά μετά, άνοιξε το σκορ. Από συνδυασμό Ερικσεν-Λουκάκου, ο Λαουτάρο έφυγε μόνος και ο Χουντ φάνηκε να τον ανατρέπει, κάτι που επιβεβαίωσε το VAR. Ο Βέλγος νίκησε τον Ρέινα από τα 11 βήμα και έκανε το 1-0. Η Λάτσιο προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Ιντερ είχε καλή αμυντική οργάνωση και έψαχνε κόντρα. Στο 38’ ο Χαντάνοβιτς σταμάτησε σουτ του Ιμόμπιλε, για να κάνουν το 2-0 οι Nerazzurri στο 45’ σε μια περίεργη φάση όταν από προσπάθεια του Πέρισιτς και κόντρα η μπάλα πήγε στον Λουκάκου που σκόραρε από κοντά, για να κρίνει το VAR ότι πήγε από αντίπαλο.

Στην επανάληψη την πρώτη φάση την είχε η Λάτσιο με βολέ του Ατσέρμπι ψηλά από super θέση, ενώ η Ιντερ ‘απάντησε’ με τον Χακίμι στην κόντρα σε μια φάση που ο Παρόλο έκανε εκπληκτική αμυντική ενέργεια. Οι Laziali τελικά, μείωσαν στο 61’ με φάουλ του Ιμόμπιλε που κόντραρε στον Εσκαλάντε και ξεγέλασε τον Χαντάνοβιτς αλλά το 2-1 παρέμεινε μόλις για 3 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο ο Μπρόζοβιτς έκλεψε και έβγαλε στην κόντρα τον Λουκάκου, ο οποίος πέρασε στο σπριντ τον Παρόλο και έδωσε στο κενό τέρμα στον Λαουτάρο που δεν μπορούσε να αστοχήσει. Το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος αφού στο 72’ ο Βέλγος σούταρε δυνατά αλλά ο Ρέινα αντέδρασε σωστά.

Πηγή: sdna.gr