Ντερμπάρα στο Λονδίνο με κερδισμένη τη… Σίτι!

Τότεναμ και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε ένα φανταστικό παιχνίδι

Ντέρμπι με τα όλα του στο Λονδίνο, με τις Τότεναμ και Λίβερπουλ να μένουν στο 2-2 και ουσιαστικά να βγαίνουν χαμένες και οι δύο. Εκτός από τα τέσσερα γκολ, το ντέρμπι είχε μια αποβολή, σωρεία χαμένων ευκαιριών, ειδικά από τους γηπεδούχους και μια απίθανη γκάφα του Άλισον. Πλέον η Λίβερπουλ έμεινε στο -3 από τη Σίτι ενώ τα «σπιρούνια» είναι στο -6 από την τετράδα αλλά και με τρία ματς λιγότερα.

Στο 1ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Ρόμπερτσον πέρασε μόλις έξω ενώ στο 11’ ο Γιορίς είπε όχι σε μακρινό σουτ του Άρνολντ. Στο 13’ το σουτ του Κέιν από δεξιά, κόντραρε στον Κονατέ αλλά στο ίδιο λεπτό ο Εντομπελέ πέρασε πανέμορφα στον Κέιν που έκανε το πλασέ από τα δεξιά για το 1-0.

Στο 16’ ο Κέιν έφυγε από δεξιά στην κόντρα και γύρισε στον Σον που έχασε απίθανη ευκαιρία με προβολή ενώ στο 18’ o Κορεάτης έφυγε μόνος με τον Άλισον, προσπάθησε να τον περάσει αλλά ο κίπερ της Λίβερπουλ του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Στο 29’ η κεφαλιά του Μανέ έφυγε λίγο έξω και στο 30’ η Τότεναμ έφυγε στην κόντρα, ο Σον από δεξιά έβγαλε μαγική πάσα στο Άλι που πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Άλισον βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε κόρνερ.

Τελικά στο 35’ ο Ρόμπερτσον σέντραρε από αριστερά και ο Ζότα με κεφαλιά έκανε το 1-1 ενώ στο 37’ ο Πορτογάλος βρέθηκε σε ιδανικό σημείο αλλά καθυστέρησε και ο Έμερσον τον πρόλαβε. Στο 42’ το γύρισμα του Μανέ από αριστερά κόντραρε, η μπάλα πήρε ύψος και παραλίγο να κρεμάσει τον Γιορίς ενώ στο 43’ ο Ζότα σέντραρε από αριστερά και ο Άρνολντ έπιασε απίθανο σουτ στην κίνηση στο πίσω δοκάρι αλλά ο Γιορίς έσωσε με τα πόδια.

Στο 45+2’ ο Σεσενιόν έκανε φοβερή ενέργεια από αριστερά και γύρισε σρτον Κέιν που έκανε κάκιστο πλασέ.

Στο 47ο λεπτό η κεφαλιά του Ζότα έξυσε το δοκάρι του Γιορίς, ενώ στο 55’ μετά από κάθετη μπαλιά του Ντάιερ, ο Άλι έφυγε μόνος από αριστερά και γύρισε στον Κέιν που πλάσαρε πάνω στον Άλισον!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Ντέιβις, ο Κέιν πήρε νέα κεφαλιά σε κενό τέρμα κι όμως κατάφερε να αστοχήσει και στο 69’ ο Γιορίς είπε όχι σε κεφαλιά του Σαλάχ ο οποίος είχε βρει λίγο και με το χέρι την μπάλα. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Τότεναμ και ο Άρνολντ σέντραρε από δεξιά, με τον Ρόμπερτσον να γράφει το 1-2 με κεφαλιά σε κενό τέρμα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, αλλά εφόσον δεν μπήκε το γκολ απ’ ευθείας από την επαφή του Σαλάχ, μέτρησε κανονικά.

Κι όμως στο 74’ μετά από κάθετη μπαλιά, ο Άλισον βγήκε να διώξει αλλά έχασε την μπάλα και ο Σον απλά πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-2.

Το ματς είχε απίθανο ρυθμό κι ένταση και στο 76’ ο Ρόμπερτσον κλώτσησε τον Έμερσον σε ένα ανύποπτο σημείο, αρχικά ο Τίρνεϊ έδειξε κίτρινη στον Σκοτσέζο αλλά στη συνέχεια ειδοποιήθηκε από το VAR και αφού είδε και μόνος του τη φάση, απέβαλλε τον αριστερό μπακ της Λίβερπουλ.

Στο 85’ ο Ντέιβις έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κονατέ έσωσε σχεδόν στη γραμμή και στο 90+3’ ο Κέιν σέντραρε από δεξιά και ο Σον πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Άλισον έβγαλε εντυπωσιακά.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντέιβις, Σάντσεθ, Έμερσον, Ντάιερ, Άλι (81’ Λούκας Μόουρα), Γουίνκς, Εντομπελέ (64’ Σκιπ), Σεσενιόν (86’ Ρεγκιλόν), Σον, Κέιν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Κονατέ, Μίλνερ, Κεϊτά, Μόρτον (60’ Φιρμίνο), Μανέ (82’ Τσιμίκας), Ζότα (90+2’ Γκόμες), Σαλάχ.

Πηγή: aek365.org