Ο Σάλαϊ… βύθισε κι άλλο τη Σάλκε

Δύο γκολ από τον πρώην παίκτη του ΑΠΟΕΛ

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η Φράιμπουργκ, που με το 2-0 στο Γκελζενκίρχεν, για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, έμεινε παράλληλα για τέταρτο σερί ματς αήττητη, την ώρα που η Σάλκε αγνοεί το «τρίποντο» εδώ και 28 παιχνίδια, πλέον, ενώ παρέμεινε ουραγός στη βαθμολογία, με τέσσερις μόλις πόντους!

Μετά από ένα «φτωχό» πρώτο ημίχρονο, όπου αμφότερες οι ομάδες απέφυγαν να πάρουν μεγάλα ρίσκα κι έτσι δεν μπόρεσαν να φτάσουν με αξιώσεις κοντά στο γκολ, οι φιλοξενούμενοι τα κατάφεραν νωρίς-νωρίς στην επανάληψη…

Όταν από σέντρα του Σμιντ στο πρώτο δοκάρι, ο Σάλαι δεν… ενοχλήθηκε από τον Σανέ και με κεφαλιά, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φέρμαν, κάνοντας το 0-1 στο 50ο λεπτό!

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ούγγρου επιθετικού ύστερα από 10 «στείρα» παιχνίδια και μόλις δεύτερο στο γερμανικό πρωτάθλημα φέτος, μετά από εκείνο της πρεμιέρας κόντρα στην Στουτγκάρδη.

Στη συνέχεια, η Φράμπουργκ όχι μόνο δεν δυσκολεύθηκε από τον αντίπαλό της αλλά έφτασε κοντά και στο 0-2, στο 67’, με τον Καμπάκ να κλέβει την μπάλα από τον Χέλερ την τελευταία στιγμή...

Πεπρωμένο φυγείν αδύνατο όμως, για τους «βασιλικούς μπλε» και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ξανά ο Σάλαι, από την ωραία διαγώνια πάσα του Γκρίφο μέσα στην περιοχή «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον Φέρμαν, πέτυχε το 0-2 και «καθάρισε» πρόωρα ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα του!

Ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φέρμαν έβγαλε το φαλτσαριστό σουτ του Ντεμίροβιτς, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 0-2 για λογαριασμό της Σαλκε, αλλά αυτό να μην... απασχολεί την Φράιμπουργκ που ανέβηκε στην 10η θέση.