O Toύχελ δεν έφερε την... άνοιξη για την Τσέλσι

Λευκή ισοπαλία στο ντεμπούτο του Γερμανού

Ο Φρανκ Λάμπαρντ έφυγε, ο Τόμας Τούχελ ήρθε αλλά η Τσέλσι παρέμεινε ίδια!

Στο ντεμπούτο του Γερμανού τεχνικού στον πάγκο των Λονδρέζων, η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Γουλβς και έχασε κι άλλο έδαφος για την τετράδα που ολοένα και απομακρύνεται.

Η Τσέλσι είχε την υπεροχή και την κατοχή απέναντι στη Γουλβς, που έπαιζε σφιχτά και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Ωστόσο, σπατάλησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, δεν τις μετουσίωσε σε γκολ και παραμένει με μία νίκη στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, με τον Τόμας Τούχελ να έχει πολύ δουλειά ακόμα μπροστά του.

Στο άλλο ματς, η Μπέρνλι πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 στη ματσάρα με την Άστον Βίλα, ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο 14΄ο Γουάτκινς άνοιξε το σκορ για την Άστον Βίλα, ύστερα από ασίστ του Τάργκετ. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Ντιν Σμιθ πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός τέρματος.

Η Μπέρνλι στο 52’ με τον Μπεν Μι έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1, ύστερα από ασίστ του Γουέστγουντ. Στο 68ο λεπτό όμως ο Γκρίλις δεν ήθελε να δώσει την χαρά στους γηπεδούχους και έκανε το 2-1. Το ματς μετατράπηκε σε… ντέρμπι, όταν στο 76’ η Μπέρνλι ισοφάρισε ξανά, κάνοντας το 2-2 με τον Μακνίλ. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι γηπεδούχοι και τρία λεπτά αργότερα, στο 79’ ο Γουντ ύστερα από ασίστ του Μακνίλ πέτυχε το 3-2.